Zakończył się XXVII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Tarnobrzeg 2019.
Podczas koncertu wieńczącego tegoroczną edycję, który podobnie jak inauguracyjny odbył się w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, zabrzmiały utwory religijne - fragment „Mszy organowej” Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Mariusza Rysia oraz „Msza łacińska Des-dur” Stanisława Moniuszki.
- Wybór kompozycji Moniuszki jest zaakcentowaniem obchodzonego Roku Moniuszkowskiego z racji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Jest to wspólne przedsięwzięcie Stalowej Woli i Tarnobrzega, w projekt bowiem zaangażowali się muzycy pochodzący z tych miast lub w nich mieszkający. Specjalnie w tym celu w Stalowej Woli został powołany 23 lutego tego roku Chór Jubileuszowy, którego członkami są przede wszystkim stalowowolanie. Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej „Razem w Europie” we współpracy z Miejskim Domem Kultury. Naborem chórzystów zajął się dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru Kameralnego MDK Jerzy Augustyński, a prace nad przygotowaniem przejęła Aleksandra Kopp, która była m.in. kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, a ponadto współpracowała z Pawłem Pawlikowskim przy filmie „Zimna Wojna” - wyjaśniał Mariusz Ryś, kierownik artystyczny festiwalu i zastępca dyrektora Tarnobrzeskiego Domu Kultury.
W partiach solowych wystąpili młodzi śpiewacy operowi - Milena Lange (sopran), Magdalena Dydo (mezzosopran), Szymon Jędruch (tenor) i Sebastian Marszałowicz (bas). Na organach akompaniował im Mariusz Ryś.
Chór Jubileuszowy poprowadziła Aleksandra Kopp. Marta Woynarowska /Foto Gość- Bardzo się cieszymy, że koncert finały, tak spektakularny i bogaty w program, odbywa się w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej. Życzymy - występuję dzisiaj bowiem w imieniu wszystkich braci naszego klasztoru - by ta muzyka przysporzyła państwu nie tylko pięknych doznań estetycznych, ale poprowadziła dalej i dalej, aż do spotkania z Panem Bogiem, ponieważ taki był cel kompozytorów tworzących utwory religijne - mówił o. Grzegorz Doniec OP. - Ponadto „Msza organowa” Stanisława Moniuszki jest ważną kompozycją, bowiem z czasów, kiedy powstawała, tj. późnego romantyzmu, nie posiadamy zbyt wiele tego typu dzieł. Dlatego tym bardziej należy docenić kompozycję ojca polskiej opery narodowej.
Podczas tegorocznej edycji odbyło się aż jedenaście koncertów, podczas których zaprezentowali się wybitni wykonawcy, co było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje 2019”. Finałowy koncert wsparły ponadto Zakłady Chemiczne „Siarkopol”.
Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Organizatorami festiwalu były Tarnobrzeski Dom Kultury, klasztor ojców dominikanów, parafie pw. św. Marii Magdaleny, św. Barbary oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.