Nowy numer 33/2020 Archiwum

Zbadaj o jelito grube

W Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli rusza kolejna edycja Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego.

Badania są bezpłatne i będzie mogło z nich skorzystać aż 1500 osób. Stalowowolski szpital już po raz trzeci uczestniczy bowiem w Programie Badań Przesiewowych raka jelita grubego.

- Tradycyjnie już na badania zapraszamy kobiety i mężczyzn między 50 a 65 rokiem życia, a także osoby w wieku od 40 do 49 lat, u których istnieje obciążenie rodzinne nowotworem w obrębie jamy brzusznej - powiedział podczas konferencji prasowej Tomasz Kiszka, lekarz gastroenterolog, kierujący Pracownią Endoskopową w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym.

Badania odbywają się w niedawno otwartej  Pracowni Endoskopowej, wyposażonej w bardzo nowoczesny sprzęt, jeden z najlepszych na Podkarpaciu.

- Mamy na przykład do dyspozycji insuflatory dwutlenku węgla, czyli urządzenia podające ten gaz do jelita. Warto również zaznaczyć, że 50 proc. badań w ramach programu możemy przeprowadzić w znieczuleniu - dodał Tomasz Kiszka.

Celem badań jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego, drugiego z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tysięcy nowych przypadków. Przyjmuje się, że prawidłowo wykonana kolonoskopia daje „gwarancję” na 10 lat.

Badania są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Aby zapisać się na bezpłatną kolonoskopię przesiewową, trzeba się skontaktować z Pracownią Endoskopową w stalowowolskim Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym (tel. 15 843 32 49 lub osobiście - od poniedziałku  piątku w godzinach od 7.30 do 14.30).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama