Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Bombardowanie Modliborzyc

80 lat temu Niemcy zbombardowali Modliborzyce.

Ofiary wrześniowych nalotów uczcili mieszkańcy miasta i gminy Modliborzyce Eucharystią w parafialnym kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, której przewodniczył proboszcz ks. Marek Danek.

Część oficjalna uroczystości odbyła się już na rynku miasta. Tam przedstawiciele szkół, urzędów i zakładów pracy złożyli wieńce przed pomnikiem pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców Modliborzyc. Odśpiewano hymn narodowy, była honorowa salwa oraz zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne: Wrzesień 1939 z Jastkowic i Pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze.

- Pierwsze bombardowanie Modliborzyc i okolicznych miejscowości odbyło się  8 września 1939 roku. Od 13 września przez Modliborzyce przejeżdżały oddziały armii Lublin gen. Piskora oraz Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa płk. Stefana Roweckiego. Wojska polskie podążały w kierunku Lwowa. W ślad za nimi nadleciały niemieckie samoloty. W godzinach porannych 15 września Modliborzyce zostały zbombardowane po raz drugi. Podczas obu nalotów zginęło około 87 osób - przypomniał Marek Mazur, nauczyciel historii w miejscowej szkole.

Patriotyczne uroczystości w Modliborzycach zakończył artystyczny występ uczniów miejscowego Zespołu Szkół i koncert grupy rekonstrukcyjnej Wrzesień 1939.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL