Nowy numer 41/2019 Archiwum

Niemiecka okupacja nad Sanem

Niemiecka okupacja nad Sanem - to tytuł plenerowej wystawy, którą można oglądać w Stalowej Woli obok Biblioteki Międzyuczelnianej.

Na wystawie, której kuratorem jest Aneta Garanty z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, prezentowanych jest dużo zdjęć, które wcześniej nie były nigdzie publikowane.

Nad Stalową Wolą pierwsze niemieckie samoloty pojawiły się już 1 września. W sąsiednim Rozwadowie syreny alarmowe ostrzegające o lotniczym ataku zabrzmiały 2 września po południu. Cztery dni później pierwsze bomby spadły na Nisko. 8 września zaś zbombardowany został też Rudnik; zginęło osiem osób.

Na zdjęciach pokazana jest także pacyfikacja okolicznych wsi, w tym zwłaszcza Kochan.

Wystawa przypomina również los rozwadowskich Żydów oraz pokazuje nieznane fakty z działalności tamtejszego klasztoru braci mniejszych kapucynów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL