Nowy numer 33/2020 Archiwum

Odszedł do Pana brygadier Adam Bidas

Dzisiaj, 4 września, Pan powołał do siebie Adama Bidasa, wielkiego społecznika, gorącego patriotę i niestrudzonego wychowawcę młodzieży.

Był założycielem i wieloletnim dowódcą Jednostki Strzeleckiej 2018 im. 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej w Sandomierzu.

Dzięki jego zapałowi i pasji powstała także Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niezłomni 1939-1963”, gromadząca młodzież oraz osoby dorosłe.

Był również inicjatorem  i organizatorem wydarzeń o charakterze historycznym, do których należy m.in. odbywający się od kilkunastu lat Marsz Szlakiem Puławiaków, upamiętniający rocznice bitwy stoczonej przez oddział powstańców styczniowych z wojskami carskimi. Jak wiele razy zaznaczał, jest on nie tylko wyzwaniem z uwagi na 30-kilometrową trasę i zimową porę, ale głównie jest żywą lekcją historii i hołdem dla naszych przodków. Współpracował z Fundacją Niezłomni.

Za swą działalność został odznaczony medalem Pro Patria przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zmarł, przegrywając swój największy bój z ciężką chorobą. Miał 53 lata.

Zmarłego na oficjalnej stronie miasta pożegnali burmistrz Sandomierza Marcin Marzec oraz Wojciech Czerwiec, przewodniczący Rady Miasta, składając jednocześnie wyrazy głębokiego współczucia rodzinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama