Nowy numer 39/2020 Archiwum

Melduję Tobie Polsko

Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki - to monodram Przemysława Tejkowskiego, wystawiony w klasztorze braci mniejszych kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie.

Monodram odegrany został w ramach XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w 80. rocznicę wybuchy II wojny światowej.

- Rotmistrz Witold Pilecki walczył z bolszewikami w 1920 r. i w kampanii wrześniowej w 1939 roku. W 1940 dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, by tam zorganizować opór. Zagrożony dekonspiracją, uciekł z obozu. Brał aktywny udział w powstaniu warszawskim. Od 1945 roku walczył w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech. Stamtąd, decyzją gen. Władysława Andersa, powrócił do komunistycznej Polski. Aresztowany w maju 1947 r., więziony w Areszcie Śledczym przy Rakowieckiej w Warszawie, okrutnie torturowany podczas śledztwa, zachował bohaterską postawę, pozostając wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Wyrokiem komunistycznych władz skazany został na śmierć - przypomniał sylwetkę bohatera Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawują marszałek województwa podkarpackiego i prezydent Stalowej Woli.

Koncert finałowy XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola-Rozwadów zaplanowano na 10 września. Wykonana będzie wtedy Msza Des-dur Stanisława Moniuszki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama