Nowy numer 31/2022 Archiwum

Dwie wystawy o wojnie

Na dwie ekspozycje o wojnie zaprasza Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Pierwsza z nich to wystawa czasowa pt. "Prywatna wojna. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej". - Podzielono ją na 5 zasadniczych stref. Pierwsza z nich wprowadza widza w militarne zmagania polskich żołnierzy. Przybliża sylwetki żołnierzy pochodzących z Rozwadowa i okolicznych miejscowości, którzy brali udział w kampanii wrześniowej, a później kontynuowali walkę z niemieckim najeźdźcą, będąc już w formacjach wojskowych tworzonych na zachodzie Europy oraz w ZSRR. Kolejne strefy to losy zwyczajnych ludzi i ich walka z okupantem poza okopem. Rozpoczyna je historia fałszywej epidemii tyfusu wywołanej przez lekarzy Stanisława Matulewicza i Eugeniusza Łazowskiego, którzy tym samym uchronili wielu mieszkańców Nadsania przed wywózką na roboty, aresztowaniem, a nawet śmiercią - powiedziała Magdalena Wielgocka z MR w Stalowej Woli.

Druga to plenerowa wystawa pt. "Okupacja niemiecka nad Sanem 1939-1944 - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej”.  Można ją oglądać na placu obok Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. - O jej wyjątkowości stanowią nigdy wcześniej niepublikowane fotografie z czasów niemieckiej okupacji nad Sanem. Pochodzą głównie z albumów anonimowych żołnierzy Wehrmachtu, którzy trafili na front wschodni - dodała pani Magdalena.

Obu wystawom towarzyszy program edukacyjny, w którym przewidziano lekcje muzealne, warsztaty plastyczne oraz wycieczki po Stalowej Woli i Rozwadowie.

Kuratorką wystaw jest Aneta Garanty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama