Nowy numer 11/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Wizyta ambasadora Gruzji

Z jednodniową wizytą gościł w Tarnobrzegu ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili.

Gość przybył na zaproszenie tarnobrzeskiego samorządu. - Bardzo się cieszę z wizyty pana ambasadora. Jesteśmy już po krótkiej rozmowie dotyczącej wzajemnych propozycji złożonych przez kilka gruzińskich samorządów oraz nasze miasto - informował Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega. - Od wielu lat pomiędzy Gruzją i Polską istnieje mocna nić przyjaźni i współpracy. Obopólne kontakty są bardzo dobre i mam nadzieję, że takie pozostaną w kolejnych latach. Gruzja jest liderem w swoim regionie, zarówno pod względem rozwoju gospodarczego, reform, jak i umacniania demokracji.

Prezydent zauważył, że dobre kontakty pomiędzy oboma państwami warto przenieść na pole samorządów, zwłaszcza nieco mniejszych, czyli takich jak Tarnobrzeg. Rozmowy ambasadora oraz włodarza miasta oscylowały wokół wielu tematów, w tym możliwości współpracy m.in. na polu kultury, edukacji, wymiany młodzieży czy turystyki. - Nie pominęliśmy zagadnień gospodarczych, w kwestii których pojawiły się ze strony pana ambasadora konkretne i bardzo interesujące propozycje. Mam nadzieję, że w przyszłości będą mieć realny wpływ na nasze wspólne relacje - dodał Dariusz Bożek. - Dzisiaj zrobiliśmy pierwszy i najważniejszy krok, który wszystko zainicjuje.

Również Ilia Darchiashvili zwrócił uwagę na doskonałe i szczególe relacje istniejące od wielu lat pomiędzy oboma krajami.

- Ową szczególność można upatrywać np. w kontaktach i współpracy na poziomie samorządów, w które ambasada Gruzji jest mocno zaangażowana. Po rozmowie z panem prezydentem optymistycznie patrzę na rozwój naszej inicjatywy, którą będziemy popierać i starać się mocno rozwijać - deklarował Ilia Darchiashvili, ambasador Gruzji. - Na drodze integracji Gruzji z Unią Europejską bardzo istotną rolę odgrywają współpraca i wymiana doświadczeń pomiędzy samorządami, co było widoczne w czasie, kiedy Polska aspirowała do członkostwa w UE. Dlatego współpraca z waszym krajem jest dla nas bardzo cenna i ważna, by umożliwić Gruzji jak najszybsze wstąpienie do europejskiej wspólnoty .

Ilia Darchiashvili i jego asystentka Gvantsa Ratiani-Rogowy, która pełniła również rolę tłumaczki, zwiedzili Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega mieszczące się w zamku Tarnowskich w Dzikowie oraz mieli okazję zobaczyć Jezioro Tarnobrzeskie.

Do wizyty przedstawiciela Gruzji w Tarnobrzegu przyczyniły się kontakty, jakie z gruzińskimi samorządami i szkołami nawiązał Bogusław Lubański, nauczyciel języka angielskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

- Skontaktowałem się z samorządami czterech miast gruzińskich, w tym m.in. z Sagaredżo, będącym naszym najważniejszym partnerem, Mcchety, starożytnej stolicy Gruzji, oraz Telawi. Włodarze tego ostatniego podpowiedzieli abyśmy porozumieli się z ambasadą Gruzji w Polsce w celu nadania oficjalnego toku dalszym kontaktom - Bogusław Lubański mówił o genezie współpracy pomiędzy Tarnobrzegiem a gruzińskimi miastami.

Wybór Gruzji i tamtejszych samorządów nie był przypadkowy. Bogusław Lubański już wcześniej nawiązał kontakty z tamtejszymi szkołami z myślą o realizacji międzynarodowej wymiany uczniów i studentów, m.in. w ramach programu Erasmus+.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy