Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu jak co roku włącza się w akcję Narodowego Czytania.
W tym roku zaprasza czytelników oraz osoby, które chciałyby czytać lub posłuchać wybranych lektur, do swojej filii nr 1 na osiedlu Serbinów.
- Tegoroczna edycja akcji odbędzie się 7 września. Zgodnie z propozycją Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, w całej Polsce odbędzie się czytanie ośmiu nowel, jako że mamy ósmą edycję wydarzenia - wyjaśnia Stanisława Mazur, dyrektor MBP w Tarnobrzegu, organizatora przedsięwzięcia. - Prezydencka para wybrała znane, chociażby jako lektury szkolne, krótkie utwory autorów, należących do polskich klasyków. Będą to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława S. Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców Tarnobrzega do czytania lub też wysłuchania wspomnianych nowel, podzielenia się swoimi uwagami, wspomnieniami związanymi z nimi. Zapewne niejednej nieco starszej osobie zapadły w pamięć, znajdowały się bowiem w kanonie lektur szkolnych, czy to w podstawówce, czy też szkole średniej.
Tarnobrzeskie czytanie rozpocznie się o godz. 11 w filii nr 1. Osoby pragnące wziąć czynny udział w czytaniu jeszcze mogą zgłaszać się telefonicznie bądź osobiście w bibliotece głównej lub filii nr 1, dane kontaktowe podane są na stronie internetowej MBP NARODOWE CZYTANIE. Stanisława Mazur zapewnia, że także chętni, którzy pojawią się w sobotę 7 września, będą mogli włączyć się w czytanie, z tym, że muszą się liczyć z oczekiwaniem na swoją kolej. Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji od dwóch do trzech minut.
Biblioteka postanowiła urozmaicić akcję o dodatkowe atrakcje. Odbędzie się projekcja telewizyjnej adaptacji noweli Prusa „Katarynka”, w której w roli głównej wystąpił Tadeusz Fijewski oraz śpiewanie ballady Reny Rolskiej „Ballada o kataryniarzu”.
- Chcemy również zaprezentować czytanie opowiadania „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” za pomocą alfabetu Braille’a - dodaje dyrektor biblioteki. - Zapraszamy 7 września od godziny 11. Będziemy czytać dopóty dopóki będą chętni.
Każdy z uczestników Narodowego Czytania otrzyma stosowny certyfikat, opieczętowany okolicznościową pieczęcią, wydaną przez Kancelarię Prezydenta RP.
Miejska Biblioteka Publiczna uczestniczy w akcji od pierwszej edycji zorganizowanej w 2012 roku przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, podczas której czytana była narodowa epopeja „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Pomysłodawczynią wydarzenia była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura. W kolejnych latach wybór padał na najbardziej znane utwory polskiej literatury - wybrane komedie Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele „ Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.