Nowy numer 49/2020 Archiwum

W gronie siedmiu

W niezwykłą podróż w sam środek historycznych wydarzeń zabrał sandomierzan Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.

Sandomierz znalazł się w gronie siedmiu polskich miast, w których swój projekt zaprezentowała Fundacja Koncept Kultura. Przez kilka dni w stojącej na dziedzińcu Zamku Królewskiego sferycznej kopule można było obejrzeć dwa filmy poświęcone wydarzeniom z dziejów Polski. Jeden przedstawiał krótką, zaledwie 5-letnią historię przedwojennego transatlantyku MS Piłsudski, drugi natomiast to fabularna opowieść osnuta wokół autentycznego epizodu z powstania warszawskiego. Oba filmy zrealizowano w technologii Virtual Reality – obrazy projektowane były w 360 stopniach, co sprawiło, że widz czuł się uczestnikiem toczącej się wokół niego akcji.

Projekt Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” realizowany jest przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa” w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Polski na mapę Europy.

– Na podstawie przeprowadzonego w 2016 roku badania społecznego okazało się, że Polacy chcieli świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości radośnie i bardziej w swoich lokalnych społecznościach niż w ramach dużych, centralnych uroczystości – wyjaśniał Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora Biura Programu „Niepodległa”. – Duży nacisk kładziony był również na atrakcyjną, interesującą i wciągającą formę. Wirtualny Teatr Historii jest jedną z odpowiedzi na te oczekiwania.

Oprócz Sandomierza przygodę z historią mogli już przeżyć mieszkańcy Darłowa oraz Warszawy, a do września wirtualny teatr odwiedzi jeszcze Szczecin, Zamość, Gdynię i Zakopane.

Wejścia na wszystkie seanse były bezpłatne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama