"Ogólnopolska sieć ośrodków i punktów pomocy pokrzywdzonym przestępstwem" - to program utworzony w ramach Funduszu Sprawiedliwości, działającego przy Ministerstwie Sprawiedliwości.
O programie mówiono w Stalowej Woli podczas spotkania z Marcinem Warchołem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Minister podkreślił, iż do końca 2021 roku rząd przeznaczył na jego realizację 325 mln złotych. Pieniądze te są już wydawane na pomoc osobom pokrzywdzonym w różny sposób, a szczególnie dotyczy to przemocy w rodzinie, ofiar wypadków samochodowych czy oszustw finansowych. Skala jest duża, bo w kraju rocznie popełnianych jest 200 tys. przestępstw.
- Pieniądze te najczęściej finansują leczenie, rehabilitację, zakup nierefundowanych leków, zakwaterowanie, naukę dzieci w szkołach i przedszkolach oraz opiekę nad dziećmi w żłobkach - powiedział Marcin Warchoł.
W całym kraju działa 60 ośrodków regionalnych oraz 377 punktów lokalnych, które nie mogą być oddalone od siebie dalej niż 40 km.
W Stalowej woli Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem mieści się w siedzibie KUL. Jego koordynatorką jest Simona Wójtowicz. Okręg ten obejmuje swoją opieką pięć powiatów; oprócz stalowowolskiego także niżański, tarnobrzeski, kolbuszowski i mielecki.
- Ośrodki pomagają ofiarom przestępstw i świadkom oraz ich rodzinom. Jest to pomoc psychologa, psychiatry, terapeuty, prawnika, tłumacza, ale też finansowa. Każdy kto czuję się ofiarą przestępstwa może całodobowo dzwonić pod numer 530310340. Choć ośrodek działa dopiero od 1 maja, z jego pomocy skorzystało już 117 osób - dodała Simona Wójtowicz.
Podczas spotkania minister Marcin Warchoł w imieniu Ministerstwa Sprawiedliwości oraz starosta Janusz Zarzeczny i wicestarosta Mariusz Sołtys, reprezentujący powiat stalowowolski podpisali umowę, która przewiduje zakup sprzętu medycznego (narzędzi) dla Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. 600 tys. złotych na ten cel przeznaczy Fundusz Sprawiedliwości, którym zarządza minister sprawiedliwości.
- Są to narzędzia przeznaczone do nowego bloku operacyjnego, w tym zestawy trepanacyjne, do zabiegów ortopedycznych, okulistycznych, laryngologicznych i chirurgicznych. Są przeznaczone szczególnie dla pacjentów - ofiar wypadków drogowych - wyjaśnił Edward Surmacz, dyrektor szpitala.
W ostatniej części spotkania Janusz Zarzeczny przekazał na ręce komendanta powiatowego policji w Stalowej Woli mł. insp. Janusza Śniosa drobny, ale bardzo potrzebny sprzęt, w tym latarki, specjalistyczne rękawice czy rzutki ułatwiające ratunek tonącym.
- Pomogą policjantom podczas na przykład przeszukania osób, szczególnie bezdomnych czy też będących pod działaniem narkotyków. Dadzą ochronę przed igłami i strzykawkami - dodał komendant.