GN 24/2021 Archiwum

Czas dla Boga i dla drugich

„Wolni i wyzwalający” to hasło roku pracy formacyjnej oraz wakacyjnych rekolekcji ruchu oazowego. Na wakacjach z Bogiem wypocznie ponad 400 młodych ludzi.

Oaza wakacyjna to połączenie formacji oazowej, modlitwy oraz wypoczynku i dobrej zabawy. To, mamy nadzieję, prowadzi do tworzenia realnych i rzeczywistych relacji między dziećmi i młodymi. Uczymy budować wspólnotę opartą na pięknych wartościach ewangelicznych. Program formacji oparty jest na tajemnicach Różańca i przeżywaniu wydarzeń całego roku liturgicznego. To wszystko splecione jest pobożnością maryjną. Niepokalana Maryja jest obecna bardzo mocno w oazie, jest wzorem modlitwy i prowadzi nas do Jezusa – mówi ks. Krzysztof Kwiatkowski, moderator diecezjalny Ruchu Światło–Życie Diecezji Sandomierskiej.

Miejsce dla każdego

Myli się ten, kto uważa, że na wakacyjny turnus mogą jechać tylko ci, którzy w ciągu roku uczestniczą w parafialnych spotkaniach grup oazowych. – Pośród nas są tacy, którym spodobała się ta forma spędzania wakacji z Bogiem i jadą już kolejny raz, ale są i tacy, którzy jadą po raz pierwszy – dodaje ks. Krzysztof. – Mnie zachęcili rodzice, którzy w młodości uczestniczyli w oazie. Od pierwszych dni bardzo mi się tutaj spodobało, jest ciekawie, mam wielu fajnych kolegów. Myślę, że oaza pozwala na nowo poznać Pana Boga i jest to czas, w którym naprawdę można poczuć siłę wspólnoty ludzi wierzących – mówił Szymon z Pysznicy, uczestnik oazy w Wisłoku Wielkim. – Przyjeżdżam do Polski na wakacje z Chicago i już po raz drugi wyjechałam na wakacyjną oazę. Cieszę się, że w taki ciekawy sposób mogę przeżyć ten czas. W Chicago nie mamy takiej możliwości łączenia wypoczynku z modlitwą. Nie mamy też spotkań w parafii, bo ksiądz dojeżdża tylko na Mszę św. Gdy opowiadam moim znajomym, jak wspaniale można przeżyć wakacje blisko Boga i innych cudownych ludzi, są zdziwieni, ale trochę zazdroszczą, bo na pewno chcieliby spróbować – mówiła Joanna Kaczak z Chicago, przebywająca na oazie w Wisłoku Wielkim. – Na oazie jestem trzeci raz. Nie wyobrażam sobie wakacji bez wyjazdu na oazowy turnus. Jest to czas, w którym zbliżam się do Boga i odkrywam, że On naprawdę mnie kocha. Spotykam tutaj także nowych znajomych, którzy tak jak ja chcą zgłębiać swoją wiarę i mają podobne wartości. Jest to też okres, w którym ładuję swoje baterie wiary na następny rok – mówi Bartek Wieleba uczestniczący w turnusie w Olchowej. – Dla mnie to czas duchowego odnowienia. Ostrzegam, że jeśli przyjeżdża tutaj niewierzący, wraca pełen wiary; jeśli jedziesz sam, wracasz z całym mnóstwem superprzyjaciół; jeśli myślisz, że nie można przeżyć bez telefonu, tutaj poznasz, jak wspaniały i ciekawy jest realny świat, ten obok ciebie. Dlatego dla wielu oaza może wydać się niebezpieczna, ale zapewniam, że jest wspaniała – podkreśla Patrycja z Połańca.

Boży rytm

– Każdy dzień rekolekcji to przeżywanie kolejnych tajemnic różańcowych, a także rozważanie poszczególnych części Modlitwy Pańskiej. Najważniejszym punktem dnia jest Msza św., w którą dzieci bardzo chętnie się angażują przez czytania, śpiew czy posługę przy ołtarzu. Jednak nasze rekolekcje to nie tylko modlitwa. Znajdujemy też wiele czasu na wycieczki, gry i zabawy – podkreśla Anna, jedna z animatorek oazowych. – Dla mnie oaza to wyzwanie. Czasem myślę, że jadę z przyzwyczajenia, ale potem wiem, że to wspaniały czas, w którym Pan Bóg napełnia mnie duchową siłą. To, jak przeżyjemy oazę, zależy od nas samych. Możemy być jak gąbka, która chłonie wodę, a my mamy tak chłonąć Bożą łaskę, lub możemy być jak kamień, po którym ta łaska tylko spłynie, nie napełniając nas ani jedną kroplą. Oaza to superokazja dla każdego młodego, by zobaczył, jak wspaniałe jest wędrowanie przez życie z Bogiem – opowiada Maja Szelągiewicz. – W tym roku po raz pierwszy pełnię posługę animatora. Moim zadaniem jest ożywiać, dawać życie. Ja przez kilka lat uczestniczenia w oazach czerpałem to Boże życie od innych, teraz ja mam ożywiać, przekazywać życie innym. Towarzyszę moim podopiecznym podczas całego dnia. Przygotowujemy wspólnie liturgię, modlimy się i pomagamy innym. Do tej posługi przygotowywałem się podczas całorocznej szkoły animatora – opowiadał Mateusz Sekulski, animator z Dwikóz. – Na oazie starszy staje się przewodnikiem młodszych na drodze do Pana Boga. Niesamowita jest możliwość pomocy uczestnikom w dobrym przeżyciu rekolekcji przy jednoczesnym wzroście własnej duchowości – zaznacza animator Marcin Kata.

Czas działania

Młodych wypoczywających na oazowych turnusach, które odbywają się w Bieszczadach, odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas spotkań podkreślał, że oaza się nie przeżyła. Stanowi okazję nie tylko do umocnienia własnej wiary, ale także do rozwijania swojego człowieczeństwa, które potrzebuje Boga oraz innych ludzi. Biskup podziękował w sposób szczególny moderatorom i animatorom za to, że poświęcili swoje wakacje i urlopy na posługę podczas turnusów oazowych. – Zachęcam wszystkich do wyjazdu na Oazę Dzieci Bożych, aby też poczuli, że Pan Jezus jest z nimi i tak mocno ich kocha – dodaje Sylwia z Ostrowca Świętokrzyskiego. Podsumowaniem wakacyjnych rekolekcji był dzień wspólnoty. – To czas, w którym czujemy się jak apostołowie w dniu zesłania Ducha Świętego. Napełnieni mocą z wysoka, ubogaceni Jego darami i posłani, by idąc w codzienność, nieść wspaniałe orędzie Ewangelii – podsumował ks. Adam Stachowicz, jeden z oazowych moderatorów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama