W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega odbył się finisaż jubileuszowego sympozjum im. Ruzamskiego.
Towarzyszyła mu wystawa prezentująca prace namalowane w Dzikowie w trakcie trwania V Międzynarodowego Sympozjum Artystycznego im. Mariana Ruzamskiego przez jego uczestników lub przywiezione przez nich, a powstałe w pracowniach.
- Dzisiaj podsumowujemy jubileuszowe sympozjum, prezentując prace jego uczestników, które wejdą w skład nowej kolekcji dzikowskiej. Jak co roku, zaprosiliśmy wybitnych artystów z Polski i zagranicy. Tworzyli tutaj prof. Zbigniew Bajek, Andrzej Fogtt, Janusz Szpyt, Franciszek Ledóchowski oraz malarze zagraniczni - Senol Sak z Turcji i Beka Bolkvadze z Gruzji - informował prof. Marek Sak, od początku istnienia sympozjum będący jego komisarzem. - Ideą naszych spotkań, od samego początku, była prezentacja działań programowych artystów. Nie interesują nas zatem obrazy ukazujące ładne pejzaże Tarnobrzega, ale sztuka programowa twórców - podkreślił M. Sak.
Dyrektor tarnobrzeskiego muzeum dr hab. Tadeusz Zych dziękując uczestnikom sympozjum, wyraził jednocześnie radość ze wzbogacenia nowej kolekcji o kolejne cenne prace, przekazane przez uczestników tegorocznego sympozjum.
- Bardzo się cieszę, że to, co pięć lat temu razem z prof. Markiem Sakiem zaczęliśmy realizować, nie okazało się efemerydą, jak czasami w polskich realiach bywa. Owe pięć lat pozwoliło tej inicjatywie okrzepnąć i mam nadzieję, iż będzie dalej kontynuowana - zauważył T. Zych. - Cieszy również fakt, iż zamysł, by doroczne spotkania dzikowskie były okazją do wymiany myśli, własnych poglądów oraz doświadczeń jest przez artystów i mieszkańców miasta mile widziany.
Obecnie w zbiorach nowej kolekcji dzikowskiej, będącej własnością Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, znajduje się około 60 dzieł wybitnych polskich i zagranicznych artystów, które w sierpniu zostaną udostępnione zwiedzającym w jednej z zamkowych sal.
- Te działania są niejako kontynuacją dzieła podjętego przez twórców historycznej kolekcji dzikowskiej, szczęśliwie powracającej do Dzikowa, oraz ich potomnych. Chciałbym gorąco podziękować tegorocznym uczestnikom sympozjum, którzy stworzyli fantastyczne dzieła oraz panu prof. Markowi Sakowi. Mam nadzieję, że to spotkanie z Dzikowem zaowocuje kolejnymi wizytami - wyraził nadzieję Tadeusz Zych.
Ostatnim akordem sympozjum była prezentacja działań artystycznych Senola Saka oraz zbioru litografii autorstwa Marka Saka.