GN 41/2019 Archiwum

Jak się żyje w USA?

Swoimi spostrzeżeniami o Polakach, pracy i życiu w Stanach Zjednoczonych z tarnobrzeskimi czytelnikami podzielił się Arkadiusz Kazimierski.

Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu, a pretekstem stała się promocja debiutanckiej książki Arkadiusza Kazimierskiego - „Puławianin i Dziewucha”, w której zawarł swoje pierwsze doświadczenia z pobytu w USA.

Autor po obronie doktoratu w Instytucie Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk wyjechał na staż do Stanów Zjednoczonych, które, jak się okazało, stały się jego miejscem na ziemi. - Miałem propozycję wyjazdu do któregoś z państw europejskich, ale ja się uparłem na USA, mimo, iż musiałem czekać na wyjazd kilka miesięcy. Staż odbywałem w MD Anderson Cancer Center w Houston, będącym jednym z największych ośrodków badań i leczenia nowotworów w Stanach Zjednoczonych. Pracowałem w zespole zajmującym się badaniami nad nowymi lekami na raka mózgu i trzustki - wyjaśniał A. Kazimierski. - Po czterech latach otrzymałem zieloną kartę. Postanowiliśmy z żoną pozostać w Stanach. Od sześciu lat mieszkamy w New Jersey.

Autor opowiadał głównie o swoich pierwszych latach pobytu w USA i zderzeniu z odmiennością tamtejszej mentalności, obyczajowości, prawa, warunków pracy, czyli niemal wszystkich aspektów życia oraz o stopniowej adaptacji do realiów amerykańskich. Jego doświadczenia związane z całym procesem wyjazdu, starań o legalizację pobytu, szukania zatrudnienia, kupna domu, mogą dla nowicjuszy wybierających się za Atlantyk stanowić praktyczny przewodnik po prawniczych i obyczajowych meandrach rzeczywistości Stanów Zjednoczonych. W swej barwnej opowieści nie stronił od humorystycznych anegdot wziętych z życia w USA, doskonale oddających mentalność Amerykanów. – Najbardziej cenię sobie w nich otwartość, którą chętnie przeniósłbym do Polski. Nie jestem natomiast w stanie zaakceptować tzw. poprawności, kryjącej niejednokrotnie dwulicowość – zaznaczył Arkadiusz Kazimierski.

W spotkaniu obok czytelników, uczestniczyli przedstawiciele rodziny autora oraz znajomi, a wśród nich Nina Leończyk, koleżanka ze szkoły średniej, bezpośrednia sprawczyni spotkania z autorem książki-reportażu „Puławianin i Dziewucha”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL