Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Sandomierski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Nasze media
    • RADIO eM
    • WIARA.PL
    • MAŁY GOŚĆ
    • PARAFIE
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 50/2025
    GN 50/2025 Dokument:(9523960,Przysypane perły, zapomniane diamenty)
  • Historia Kościoła (13) 01/2026
    Historia Kościoła (13) 01/2026 Dokument:(9518411,W listach (do) Jana Pawła II najważniejsze jest to…że w ogóle zostały napisane)
  • GN 49/2025
    GN 49/2025 Dokument:(9515780,Szlachetne ryby i morskie potwory)
  • Gość Extra 4/2025 (14)
    Gość Extra 4/2025 (14) Dokument:(9516809,Biblijna szkoła codzienności. Edytorial nowego wydania „Gościa Extra”)
  • GN 48/2025
    GN 48/2025 Dokument:(9507866,Metoda na życie)
sandomierz.gosc.pl → Wiadomości z diecezji sandomierskiej → Siedem wieków parafii Niekrasów

Siedem wieków parafii Niekrasów przejdź do galerii

- Historia Kościoła jest nie tylko nauczycielką życia, ale i wspaniałą katechezą. Mówi bowiem o miłości Boga - mówił bp K. Nitkiewicz podczas uroczystości jubileuszowych.

 
Eucharystyczna procesji na zakończenie Mszy św. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

We wtorek 2 lipca (dawna data odpustu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny) świętowano 700-lecie parafii w Niekrasowie.  - Pochodzący z 1319 r. spis parafii należących do archidiakonatu sandomierskiego wymienia parafię Niekrasów. Jest to pierwsza historyczna wzmianka, potwierdzona zapisem archiwalnym - podkreśla ks. Stanisław Bastrzyk, proboszcz parafii.

Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

- Historia Kościoła jest nie tylko nauczycielką życia, ale i wspaniałą katechezą. Mówi bowiem o miłości Boga, który od momentu stworzenia, przez wcielenie Syna Bożego, Jego zbawczą ofiarę i zmartwychwstanie oraz zesłanie Ducha Świętego towarzyszy człowiekowi, dokonując wielkich rzeczy. Różnorodne próby - jakich nie brakowało w dziejach parafii niekrasowskiej, lecz wspólnota wychodziła z nich jeszcze piękniejsza - są tego potwierdzeniem. W ten właśnie sposób myśleli wasi przodkowie, nazywając drogę prowadzącą do świątyni parafialnej „drogą krzyżową”, bo przecież Najświętsza Eucharystia, podczas której uobecniają się śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, jest jej wypełnieniem. A żaden człowiek nie może się sam zbawić. Nie może zostać zbawiony przez nikogo poza Chrystusem. Stąd powinniśmy zdecydowanie reagować na każde prześmiewcze zachowanie wobec Boga, świętych czy dogmatów naszej wiary. Ludziom, którzy za tym stoją, nie chodzi bowiem o żadne szczytne ideały, lecz o promowanie ideologii prowadzącej do zniszczenia systemu wartości chrześcijańskich. Jednocześnie, jak zauważa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi, nie wystarczą słowne deklaracje, zewnętrzne gesty religijne ani perfekcyjnie celebrowane obrzędy, bez różnicy w jakim rycie, jeśli zabraknie wyborów moralnych i egzystencjalnych zgodnych z Ewangelią. Podążajmy więc za Jezusem z naszymi krzyżami, aby złączyć się w tej samej ofierze i uczestniczyć w Jego zmartwychwstaniu. Aby cieszyć się pełnią życia. Wczytujmy się w księgę historii Kościoła, która mówi o tym, jak bardzo Bóg nas kocha - mówił podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz.

Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna oraz odśpiewano dziękczynne „Te Deum”, dziękując Bogu za siedem wieków istnienia parafii.

- Drugim źródłem informacji o parafii Niekrasów są archiwa watykańskie rejestrujące zapisy o składanych darach świętopietrza. Wybudowanie pierwszego kościoła w parafii Niekrasów, należy łączyć z fundacjami, które poczyniono w drugiej połowie XIII wieku. Po najazdach tatarskich powstała sieć nowych sakralnych budowli. Można postawić tezę, że niekrasowska fundacja została zrealizowana między 1254 a 1271 r. Pewnie minęło ok. 30-50 lat, kiedy po raz pierwszy w 1319 roku urzędowo został potwierdzony zapis o jej istnieniu - mówił ks. Stanisław Bastrzyk.

W okresie reformacji na terenie parafii istniały trzy zbory Kościoła ewangelicko-reformowanego. Od 1585 r. do 1635 r. w parafii Niekrasow nie było księdza katolickiego. 16 stycznia 2010 r. z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan poświęcony został w Tursku Wielkim krzyż upamiętniający obecność ewangelików.

W związku z obchodami jubileuszu wydano także monografię parafii autorstwa proboszcza ks. Stanisława Bastrzyka - „Zarys dziejów parafii Niekrasow 1319-2019”.

« ‹ 1 › »
Jubileusz parafii w Niekrasowie

Foto Gość DODANE 02.07.2019 AKTUALIZACJA 02.07.2019

Jubileusz parafii w Niekrasowie

Wspólne dziękczynienie za 700 lat parafii.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

|

GOSC.PL

publikacja 02.07.2019 16:19

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • JUBILEUSZ PARAFII
  • NIEKRASÓW

Polecane w subskrypcji

  • Największe odkrycie archeologiczne XX wieku? Nie odkrycie grobowca Tutenchamona, a znalezienie kości św. Piotra
    • Temat Gościa
    • Marcin Jakimowicz
    Największe odkrycie archeologiczne XX wieku? Nie odkrycie grobowca Tutenchamona, a znalezienie kości św. Piotra
  • Adwent ze św. Augustynem: Kochaj, a nie zechcesz byle czego
    • Duchowość
    • Franciszek Kucharczak
    Adwent ze św. Augustynem: Kochaj, a nie zechcesz byle czego
  • Belgia nie odda rosyjskich miliardów
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Belgia nie odda rosyjskich miliardów
  • Czy wojna na Ukrainie osiągnęła punkt krytyczny? Rozmowa z Janem Piekło
    • Świat
    • Piotr Legutko
    Czy wojna na Ukrainie osiągnęła punkt krytyczny? Rozmowa z Janem Piekło

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 01/2026 (13)
    Historia Kościoła nr 01/2026 (13)
  • Gość Extra nr 04/2025
    Gość Extra nr 04/2025 Biblia. Nowy Testament.
  • Mały Gość Niedzielny nr 12/2025
    Mały Gość Niedzielny nr 12/2025
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Cztery Ewangelie. Rekolekcje
    Cztery Ewangelie. Rekolekcje
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X