Nowy numer 46/2019 Archiwum

Tarnobrzeg. Na bogato

Letnią muzyczną ucztę przygotowali dla tarnobrzeskich melomanów organizatorzy Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Aż jedenaście koncertów, głośne nazwiska, zespoły kameralne, orkiestry z Polski i zagranicy, dzieła najwybitniejszych kompozytorów od końca czerwca do połowy września to wszystko czeka na miłośników muzyki, poważniejszej i nieco lżejszej.

- W najbliższy piątek, 28 czerwca koncertem w kościele ojców dominikanów otwieramy już 27. edycję letnich koncertów, które od tego roku zyskały nową nazwę Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, a to z racji zmieniającej się od kilku lat formuły, w której coraz większy udział miały występy kameralistów. Początkowo rzeczywiście były to wyłącznie recitale organowe, ale z czasem dochodziły inne instrumenty, a zdarzały się także koncerty bez udziału organów - wyjaśnia Mariusz Ryś, kierownik artystyczny festiwalu i wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

- Piątkowym koncertem powracamy po kilkuletniej przerwie do Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej i będzie to prawdziwie mocne otwarcie festiwalu. Wystąpi jako solistka, jedna z najwybitniejszych mezzosopranistek młodego pokolenia Magdalena Idzik, której towarzyszyć będzie utytułowana Narodowa Akademicka Orkiestra Kameralna „Wirtuozi Lwowa” pod dyrekcją jej założyciela Serhija Burki. To nie tylko wspaniały dyrygent, kierownik artystyczny Lwowskiej Filharmonii, ale również wielki propagator kultury ukraińskiej i polskiej, za co otrzymał wysokie odznaczenia i tytuły przyznane zarówno przez ukraińskie, jak i polskie ministerstwa kultury - dodaje.

Koncert rozpocznie utwór Jana Sebastiana Bacha - Preludium i fuga h-moll w wykonaniu Mariusza Rysia, po czym zabrzmią m.in. kompozycje Antonio Vivaldiego, Giovanniego B. Pergolesiego, Maksyma Berezowskiego, Jerzego F. Haendla, Wolfganga A. Mozarta, które zaprezentują Magdalena Idzik i lwowscy kameraliści.

Kolejne koncerty, wzorem poprzednich lat, odbywać się będą w kościołach pw. Marii Magdaleny w Miechocinie, św. Barbary na os. Siarkowiec, Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie, w Zamku Tarnowskich w Dzikowie oraz po raz pierwszy w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Tarnobrzeskiej publiczności zaprezentują się cenieni muzycy polscy, będzie gościł również wirtuoz organowy Bryan Campbell z USA, który wykona nieco lżejsze utwory współczesnych kompozytorów amerykańskich.

Zamknięcie, podobnie jak otwarcie XXVII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej. - Z racji obchodzonego Roku Moniuszkowskiego program wypełni Msza na chór, czwórkę solistów i organy autorstwa Stanisława Moniuszki. Wśród solistów usłyszymy pochodzącą z Tarnobrzega Magdalenę Dydo oraz Milenę Langę, Szymona Jędrucha i Jerzego Butryna - informuje M. Ryś.

Głównym organizatorem festiwalu jest Tarnobrzeski Dom Kultury, któremu udało się na tegoroczna edycję pozyskać dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury, stąd tak wyjątkowo bogaty program.

Szczegóły na plakacie - http://tdk.tarnobrzeg.pl/wp/wp-content/uploads/2019/06/Festiwal-Muzyki.plakat-1.jpg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama