Nowy numer 2/2021 Archiwum

Ku czci św. Filipa Smaldone

Uroczystości ku czci św. Filipa Samldone odbyły się w Rudniku nad Sanem. Wzięło w nich udział prawie 400 głuchych.

Spotkanie odbyło się na placu budowy ośrodka dla głuchych w Rudniku nad Sanem. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Łukasz Pasuto z archidiecezji katowickiej, ogólnopolski duszpasterz niesłyszących.

Sandomierskiego ordynariusza bp. Krzysztofa Nitkiewicza reprezentował ks. Maciej Charbin. Obecni byli także księża z dekanatu oraz duszpasterze, którzy przybyli na uroczystości wraz z pielgrzymami m.in. z archidiecezji przemyskiej, lubelskiej, diecezji rzeszowskiej, radomskiej, kieleckiej, tarnowskiej. Były także grupy z Zakopanego, Krakowa, Warszawy, Białegostoku i Gdańska.

Po Mszy Świętej  pielgrzymi ucałowali relikwie swojego patrona, a następnie wysłuchali prezentacji o tradycjach wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. O wyplataniu koszyków, mebli, strojów, a nawet domów przez miejscową ludność opowiadali głusi z Rudnika, Tarnobrzega i Stalowej Woli, którzy miesiąc wcześniej uczestniczyli w warsztatach i sami poznawali historię i technikę pracy z wikliną.

Na zakończenie siostry Lea i Grace przygotowały loterię. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki wiklinowe.

Uroczystość, po raz drugi, zorganizowała Wspólnota Sióstr Salezjanek Najświętszych Serc, Fundacja imienia ks. Czesława Wali i Duszpasterstwo Niesłyszących Diecezji Sandomierskiej. Św. Filipa Smalone to bowiem założyciel Sióstr Salezjanek i patron osób niesłyszących.


Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 23 czerwca r.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama