Nowy numer 2/2021 Archiwum

Posiedzenie Rady Kapłańskiej i księży dziekanów

5 czerwca odbyło się w Sandomierzu posiedzenie Rady Kapłańskiej i księży dziekanów diecezji sandomierskiej.

W zebraniu, któremu przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, uczestniczyli bp senior Edward Frankowski, wikariusz generalny i wikariusze biskupi wraz z pracownikami kurii diecezjalnej oraz księża stanowiący Radę Kapłańską i księża dziekani.

Posiedzenie Rady Kapłańskiej i księży dziekanów   Spotkaniu przewodniczył bp K. Nitkiewicz. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Głównym tematem posiedzenia był problem wykorzystywania seksualnego nieletnich ze strony kapłanów oraz osób świeckich zatrudnionych w instytucjach kościelnych. Zgromadzenie postanowiło, że w ciągu najbliższego tygodnia sprawa ta ma być ponownie poruszona podczas spotkań dekanalnych księży. Będą one miały uświadomić wszystkim powagę problemu, a także doprowadzić do otoczenia opieką ofiar i zapewnienia lepszej prewencji. Przy tej okazji odbędą się także nabożeństwa przebłagalne za popełnione grzechy. Biskup Nitkiewicz zaapelował do uczestników zebrania, aby do posługi w parafiach dopuszczali tylko tych księży, którzy mają wymagany status prawny.

Następnie przegłosowano zmiany w statucie funduszu „Wzajemna pomoc kapłanów diecezji sandomierskiej” i omówiono bieżące wyzwania duszpasterskie.

Ksiądz Jerzy Dąbek, wikariusz generalny, wskazał na potrzebę budowania dobrych relacji z wiernymi świeckimi. Chodzi nie tylko o traktowanie każdego z należytym szacunkiem, ale i o konsultowanie decyzji dotyczących parafii w jak najszerszym gronie.

Ksiądz Marek Kumór przypomniał o zbliżających się Diecezjalnych Dniach Młodych w Klimontowie oraz o obchodach 20. rocznicy pobytu św.o Jana Pawła II w Sandomierzu, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 9 czerwca, na Błoniach Sandomierskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama