W Kleczanowie od początku maja działają mieszkania treningowe. To największy tego typu projekt realizowany w województwie świętokrzyskim.
Jego liderem jest Sandomierskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną w partnerstwie z Gminą Obrazów. Celem przedsięwzięcia zatytułowanego „Mieszkania treningowe krokiem milowym do samodzielności” jest wsparcie całego procesu usamodzielniania osób niepełnosprawnych w stopniu umiarowym i znacznym.
- Z projektu, realizowanego od początku tego roku do 30 kwietnia 2021, będzie mogło skorzystać 48 osób, które będą uczestniczyć w półtoramiesięcznych turnusach - wyjaśnia Małgorzata Małgorzata Twaróg-Leziak, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kleczanowie, przy którym działają mieszkania treningowe. - Zainteresowanie jest ogromne, bo jak się okazało ogromne są również potrzeby. Parę osób, które pojawiły się w pierwszej grupie, przyjęliśmy, jak się popularnie mówi, na cito, gdyż zaszła taka losowa konieczność. Okazało się bowiem, że nasz projekt jest bodaj pierwszym realizowanym na tak szeroką skalę w województwie świętokrzyskim
Jak zauważa Marta Wrona, opiekun mieszkań i pracownik socjalny, potrzeba samodzielności w pierwszej grupie uczestników projektu jest olbrzymia.
- Obserwuję wzrost poczucia własnej wartości, że coraz więcej prac mogą wykonywać sami - mówi Marta Wrona. - Moja rola sprowadza się do opieki nad mieszkaniami i ich lokatorami, ustalania grafików dyżurów, także pracowników oraz prowadzenia całej dokumentacji.
Ponieważ głównym założeniem funkcjonowania mieszkań treningowych jest przystosowanie niepełnosprawnych do samodzielnej egzystencji, dlatego obowiązek prowadzenia domu i wszystkich prac wiążących się z tym składany jest na nich. Uczestniczą w robieniu zakupów, przygotowują posiłki, w tym również obiady. Sprzątają, piorą, prasują, uczą się także domowej ekonomii, ale uczestniczą także w życiu kulturalnym. Kilkanaście dni temu byli w Teatrze Muzycznym w Lublinie.
- Chcemy pokazać im całą różnorodność i złożoność życia - podkreśla Marta Wrona. - Obserwując mieszkańców, ich postępy, zaangażowanie i radość widzimy najwyraźniej sens naszych działań.
Pomysł na urządzenie mieszkań treningowych zrodził się już w 2002 r., z chwilą rozpoczęcia działalności przez ŚDS, który zajął tylko parter, pozostałe dwa piętra zaś stały puste, w surowym stanie.
- Już wówczas myśleliśmy o mieszkaniach treningowych, gdyż doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z konieczności nauczenia i przystosowania niepełnosprawnych do samodzielnego życia. Rodzice nie są wieczni, kiedyś ich zabraknie i co wówczas? - pyta Kazimierz Dyka, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Satysfakcję ze zrealizowania planów mąci jednak problem związany ze spłatą kredytu, który stowarzyszenie musiało zaciągnąć na sfinansowanie remontu i adaptacji pomieszczeń na mieszkania. Galopujące w ubiegłym roku ceny materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz ceny usług znacznie podniosły koszt prac remontowych w stosunku do kwoty przewidzianej w projekcie. Obecnie spłacają go członkowie stowarzyszenia.
Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Całkowita wartość wynosi 874 tysiące złotych, z czego 793 tysiące to dofinansowanie z EFS.