Na uroczystej sesji, z racji rocznicy lokacji Tarnobrzega, zebrali się Rada Miasta oraz liczni goście, wśród nich o. Józef Kostecki OP, pamiętny przeor miejscowego klasztoru ojców dominikanów.
Poprzedziła ją Msza św. sprawowana w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej przez tarnobrzeskich kapłanów pod przewodnictwem o. Marka Grzelczaka OP, przeora klasztoru ojców dominikanów. W homilii ks. Adam Marek, dziekan dekanatu tarnobrzeskiego, mówił o spoczywającej na każdym mieszkańcu miasta trosce o budowanie wspólnego dobra. - Życzę dzisiaj nam wszystkim, może czasem poróżnionym i widzącym inny kształt rzeczywistości, abyśmy chcieli i umieli budować dobro wspólne, jakim jest nasze miasto, z jego wszystkimi aspektami życia, jako jedną wspólnotę opartą na wierze w Chrystusa, razem z którym uczynimy to, co piękne, dobre i szlachetne - mówił ks. Marek.
Podczas sesji, która odbyła się w Tarnobrzeskim Domu Kultury, zostały wręczone najwyższe i najważniejsze odznaczenia i honorowe tytuły miejskie.
Medal Sigillum Civis Virtuti z rąk prezydenta miasta Dariusza Bożka odebrał Adam Wójcik, pierwszy dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, twórca Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega, autor kilkudziesięciu książek i wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, przede wszystkim z dziedziny historii i historii sztuki. Laudację na jego cześć wygłosił kanclerz Kapituły Medalu Bogusław Szwedo, w której starał się przypomnieć tylko część z ogromnego dorobku w różnych dziedzinach działalności laureata:
- Na tę chwilę uważam, że największym osiągnięciem dr. Wójcika jest opracowanie koncepcji odnowienia i projektu technicznego oraz przeprowadzenie prac konserwatorskich Zamku Tarnowskich w Dzikowie, dzisiejszej siedziby Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega - podkreślił B. Szwedo.
Dziękując za przyznane odznaczenie, A. Wójcik zaznaczył, że w tym roku mija 30 lat od chwili, kiedy objął funkcję dyrektora tworzącego się muzeum w zabytkowym spichlerzu. Słowa wdzięczności skierował również do swoich najbliższych - żony Moniki Kotasiak-Wójcik oraz syna Tomasza, na których wsparcie zawsze mógł liczyć:
Tytuł Honorowego Obywatela Tarnobrzega otrzymał natomiast Ryszard Jania, dyrektor generalny Pilkington Automotive Poland. Odznaczenie w jego imieniu odebrała żona, która odczytała list przygotowany przez męża:
Tytułami "Zasłużony dla Tarnobrzega" zostali uhonorowani: o. Józef Kostecki OP, były wieloletni przeor miejscowego klasztoru ojców dominikanów i jednocześnie proboszcz tarnobrzeski, Bożena Wójtowicz-Ślęzak, artysta plastyk, Sylwester Łysiak, teatrolog w Tarnobrzeskim Domu Kultury, Bogdan Myśliwiec, fotograf i fotoreporter, oraz Wiktor Czura, pomysłodawca i organizator festiwalu plastyczno-muzycznego Satyrblues.
W imieniu wszystkich uhonorowanych podziękowania dla władz miasta złożył o. Kostecki:
Zaprezentowani zostali również finaliści miejskiego finału ogólnopolskiego konkursu "Ośmiu Wspaniałych".
Uroczystość zakończył program artystyczny, przygotowany przez uczniów szkoły tańca "Samba" w Tarnobrzegu.