Okazuje się, że biblioteka to nie tylko regały z książkami, ale również smartfon, internet i kody QR.
Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu przygotowała dla młodzieży warsztaty, które udowodniły, że nowoczesność króluje również w jej murach.
- Zorganizowałyśmy z koleżankami z Oddziału dla Dzieci grę literacką, w której młodzież musi wykorzystywać bardzo lubiane przez siebie urządzenie, jakim jest smartfon. Cała zabawa przebiega bowiem w oparciu o odczytywanie za pomocą odpowiedniej, darmowej aplikacji kodów QR, kryjących kolejne zadania, które uczestnicy muszą wykonać, by w finale móc ułożyć hasło, wieńczące warsztaty - wyjaśnia Ewa Miękina z MBP, jedna ze współautorek przedsięwzięcia. - Materiałami, służącymi do przygotowania gry, są najbardziej popularne wśród dzieci i młodzieży książki, jak np. cykle „Harry Potter” czy „Percy Jackson” oraz lubianych autorów, w tym Ireny Jurgielewiczowej, a także czasopisma, foldery reklamowe.
Kody, które młodzież musi odczytać, rozmieszczone w różnych miejscach sali, zawierają polecenia, jakie należy wykonać, by znaleźć lub odgadnąć słowa, składające się na hasło, będące celem konkursu. Wyrazy ukryte są w książkach, które należy odszukać, czasopismach, puzzlach oraz innych niejednokrotnie przemyślnych zadaniach. Zwycięzcą zostaje drużyna, która najszybciej odnajdzie wszystkie słowa tworzące hasło, pochodzące z powieści „Dallas ’63” Stephena Kinga: „Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki”.
- W warsztatach uczestniczy już trzecia grupa w naszej szkoły. Okazuje się, że uczniowie bardzo chętnie biorą w nich udział, mają bowiem bardzo nowatorską formę, opierającą się o wykorzystanie nowych technologii, w tym przypadku kodów QR oraz smartfonów. Większość młodzieży już miała do czynienia z tego typu kodami, ale byli i tacy, dla których stanowiły one nowość. Doskonałym pomysłem jest połączenie nowinek technologicznych z literaturą, młodzież bowiem przekonała się, że biblioteka to nie tylko regały z książkami, ale również bardzo interesujące, wręcz ekscytujące, jak niektórzy podkreślali, warsztaty - mówi Anna Duma, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Społecznych im. Małego Księcia w Tarnobrzegu.
Gra została przygotowana w ramach corocznych obchodów Tygodnia Bibliotek. Podobnie jak wystawa, prezentowana w oknach biblioteki, złożona z kilku kodów QR, które może każdy posiadacz telefonu komórkowego z zainstalowaną aplikacją dekodującą.