Nowy numer 41/2019 Archiwum

Sandomierskie obchody 100. rocznicy powstania PCK

Wolontariusze i przyjaciele sandomierskiego Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża świętowali jubileusz powstania organizacji.

Obchody rozpoczęto przed tygodniem otwarciem wystawy na sandomierskim rynku poświęconej historii PCK. Wręczono także pamiątkowe jubileuszowe emblematy oraz medale dla zasłużonych wolontariuszy, organizacji i instytucji wspierających działania sandomierskiego PCK. 

Uroczysta gala obchodów odbyła się na dziedzińcu Zamku Sandomierskiego, gdzie odbyły się występy artystyczne sandomierskich uczniów, pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz okolicznościowy koncert. Wraz z wolontariuszami PCK swoją działalność promowały służby i organizacje wspierające: wojsko, sandomierskie amazonki, placówki edukacyjne.

Monika Socha, PCK

– Współcześnie nasza działalność nie odbiega od założeń sprzed 100 lat. Jesteśmy organizacją działająca w oparciu o siedem podstawowych zasad: humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność, powszechność. Do naszych zadań należy promowanie i szkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy,  propagowanie honorowego krwiodawstwa, profilaktyka uzależnień, pomoc socjalna i promocja zdrowego stylu życia – podkreślał Zbigniew Majewski, prezes sandomierskiego oddziału organizacji.

Zbigniew Majewski, prezes sandomierskiego oddziału PCK

- W szeregach Grupy Ratownictwa jestem już ponad 9 lat. Z większością wolontariuszy znam się bardzo długi czas i na chwilę obecną myślę, że wspólnie tworzymy jedną rodzinę. Każdy zna swoje zadania, potrafimy się wzajemnie uzupełniać, dzięki czemu możemy wspólnie robić naprawdę wielkie rzeczy na rzecz drugich. W życiu codziennym jestem pielęgniarką. Grupa Ratownictwa zdecydowanie wpłynęła na mój wybór życiowy, ukształtowała mnie i pozwoliła zdobyć podstawy wiedzy oraz doświadczenia. Muszę przyznać, iż działalność w Polskim Czerwonym Krzyżu zmieniła moją osobowość. Dzięki stowarzyszeniu jestem osobą bardziej otwartą, odpowiedzialną i empatyczną – opowiada Monika Socha, szef sandomierskich ratowników PCK.

Monika Socha, Grupy Ratownictwa PCK.

Rejon sandomierski to jeden z najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz honorowego oddawania krwi terenów w świętokrzyskim. W ubiegłym roku blisko 1200 dawców oddało 1398 litrów. Sandomierska Grupy Ratownictwa PCK zasłużyła się także podczas powodzi, niosąc pomoc i ratunek poszkodowanym, a także zabezpieczała ze strony medycznej organizację Światowych Dni Młodzieży podczas pobytu młodych z różnych krajów w Sandomierzu w ramach Dni w Diecezjach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL