Nowy numer 43/2019 Archiwum

Słownik biograficzny księży

Ukazał się 4 tom Słownika prezentującego biogramy kapłanów posługujących na terenie diecezji sandomierskiej w XIX-XX w. Pozycja stanowi dopełnienie edycji wydanej w związku z jubileuszem 200-lecia diecezji.

Autorami słownika są: ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek, ks. mgr Ryszard Nowakowski i ks. dr Piotr Tylec. Czwarty tom zawiera biogramy duchownych, których nazwiska rozpoczynają się na literę od S do Ż oraz życiorysy biskupów sandomierskich i uzupełnienia do poprzednich tomów.

Wydanie czwartego tomu jest dopełnieniem całej edycji zatytułowanej „Słownik biograficznego księży Diecezji Sandomierskiej XIX-XX w.”, który został zredagowany w związku z obchodami jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej.

Całość edycji zawiera cztery tomy obejmujące blisko 2 tys. nazwisk zmarłych księży, którzy przynależeli do diecezji w okresie 200 lat istnienia.

Dzięki tej publikacji diecezja sandomierska jest jedną z nielicznych w Polsce, która posiada słownik biograficzny księży.

Słownik ma duże znaczenie dla badań nad przeszłością Kościoła w Polsce i dziejami regionu świętokrzyskiego. Oprócz danych biograficznych zawiera również informacje o działalności kościelnej, społecznej, patriotycznej i naukowej księży. Każdy biogram opatrzony jest bibliografią, a w przypadku wielu udało się dołączyć archiwalne fotografie księży.

Słownik ukazał się w ramach serii wydawniczej: Prace Katedry Historii XIX-XX w. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym przyznanym UPJP2 przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce na utrzymanie potencjału naukowego. Wydawcą 4 tomu Słownika jest Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu oraz Wydawnictwo Naukowe UPJP2.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama