Nowy numer 43/2019 Archiwum

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli będzie można oglądać podczas Nocy Muzeów.

- Pierwsza z prac, „Pielgrzymi”, to obecnie najcenniejsze dzieło w naszym muzeum. Ten wyjątkowy obraz z krakowskiego okresu twórczości Alfonsa Karpińskiego przedstawia grupę ludzi idących na Kalwarię. Artysta w 1907 roku sam wybrał się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i wykonał serię szkiców, które posłużyły mu później do stworzenia tego wielkoformatowego dzieła. Drugą nowością w galerii jest obraz „Niedziela (Kościół paryski)” z 1909 roku pozyskany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kolekcje Muzealne. To obraz olejny na tekturze, który przedstawia gotycki kościół wykonany z czerwonej cegły - powiedziała Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Od niedawna Galeria Karpińskiego prezentuje także kolejny depozyt z Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest to symboliczny obraz „Prometeusz” z 1898 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama