- Wolność to wybór - podkreślił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek podczas miejskich obchodów święta Konstytucji 3 maja.
Mszą św. w intencji Ojczyzny, sprawowaną w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, oraz manifestacją patriotyczną tarnobrzeżanie uczcili „majową jutrzenkę”.
W Eucharystii, której przewodniczył o. Marek Grzelczak OP, przeor klasztoru ojców dominikanów, uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, urzędów, instytucji, stowarzyszeń. W homilii o. Marek, przypominając mobilizację polskiego społeczeństwa do naprawy Rzeczypospolitej w obliczu wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń, której efektem było uchwalenie ustawy zasadniczej w 1791 roku, zwrócił uwagę na poczucie patriotyzmu naszych przodków i jego znaczenie w wychowaniu młodzieży. Przywołał słowa o. Jacka Woronieckiego, zapisane w książce „Katolicka etyka wychowawcza”, traktujące o patriotyzmie.
- 94 lata temu o. Woroniecki pisał: "Cześć, jakiej patriotyzm wymaga dla ojczyzny, winna odnosić się przede wszystkim do obyczaju narodowego. Następnie winna dotyczyć przeszłości narodowej i jej zabytków, na czele z językiem, który utrzymuje żywą więź między pokoleniami. Wreszcie nawet godeł narodowych i państwowych będących widocznym symbolem jedności duchowej każdej społeczności narodowej. Tak pojęty patriotyzm jest czymś bardzo szlachetnym, bo wznoszącym człowieka ponad poszukiwanie w życiu tylko siebie i swych bezpośrednich korzyści" - ojciec przeor cytował fragment pracy o. Woronieckiego.
Po Mszy św. pod pomnikiem Bartosza Głowackiego odbyła się manifestacja patriotyczna, podczas której głos zabrał prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Swoje wystąpienie rozpoczął od przytoczenia fragmentów „Mojej litanii” Leszka Wójtowicza.
- "Nie pragnę wcale byś była wielka/ Zbrojna po zęby od morza do morza/ I nie chcę także by cię uważano/ Za perłę świata i wybrankę Boga". Był 3 maja 1791 roku, św. Marii przed Florianem, jak się wówczas mówiło. Do zamku królewskiego ruszył orszak posłów, senatorów, niesiony był ponoć marszałek Małachowski, a z tyłu król Stanisław August Poniatowski. W atmosferze zamachu stanu uchwaliliśmy naszą pierwszą i pierwszą w Europie konstytucję. Na 500 posłów, było 182, a z tego 72 było przeciw. 110 posłów uchwaliło konstytucję - przytoczył rzadko przypominane fakty z 3 maja 1791 roku. - Dzisiaj wiemy, że sejm, który ją przyjął, był wielki nie tylko z racji podwójnej liczby posłów, ale był wielki, bo wielkie przedsięwzięcia zostały przez niego podjęte. Dziękuję, że jesteśmy tu dzisiaj, bo to świadczy, że razem możemy czegoś dokonać. Pielęgnujmy naszą wspólnotę, abyśmy mogli być razem nie tylko przy oficjalnych uroczystościach. Czy nasza ojczyzna zawsze musi być murem podzielona? Czy człowiek musi być wobec innego złym? A przecież do dobra jesteśmy stworzeni! Czyńmy więc dobro obok siebie, bo do tego tu na ziemi jesteśmy powołani bez względu na wyznawaną religię czy ideologię! - apelował D. Bożek.
W części artystycznej wystąpili Natalia Ciecierska ze Studia Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury, prowadzonego przez Annę Pintal, oraz aktorzy Teatru Bez Metryki - Bolesław Ziemba i Janusz Pierański, którzy odczytali fragmenty Konstytucji 3 maja:
Uroczystość tradycyjnie zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje urzędów, szkół, stowarzyszeń pod pomnikiem Bartosza Głowackiego.
Władze miasta przygotowały także świąteczną niespodziankę w postaci "jeziorowego" tortu, którym mógł się poczęstować każdy uczestnik majowych obchodów.