Tematem wielkanocnej kongregacji katechetycznej było przygotowanie dzieci, rodziców i parafii do I Komunii Świętej.
W Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu odbyło się spotkanie księży, osób zakonnych i świeckich posługujących jako katecheci.
Rozpoczęła je wspólna modlitwa liturgią godzin. Następnie przybyłych gości i zgromadzonych katechetów powitał ks. Adam Kopeć, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego. Tematem głównym spotkania było przygotowanie katechetyczne oraz parafialne dzieci i ich rodziców do uroczystości I Komunii Świętej.
Obecny na spotkaniu bp Krzysztof Nitkiewicz przytoczył świadectwo papieża Benedykta XVI, który powiedział, że w dniu swojej Pierwszej Komunii św. zrozumiał, że Pan Jezus przyszedł rzeczywiście do jego serca. "A z Jezusem był ze mną sam Bóg. To jest dar miłości, który ma większą wartość niż cała reszta mojego życia. Od tego dnia przyrzekłem Panu: chciałbym być zawsze z Tobą, i modliłem się: Ty bądź zawsze ze mną".
- Ilu z nas może złożyć podobne świadectwo? Z całą pewnością powinniśmy dążyć do tego, aby każde dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii św. przeżyło ją w taki właśnie sposób. W duchu wiary i braterstwa z innymi, radośnie, ale przy zachowaniu należytej powagi. Słusznie krytykujemy kosztowne stroje, wymyślne prezenty czy wystawne przyjęcia, które odwracają uwagę od Pana Jezusa. Jednak to właśnie my, kapłani i katecheci, mamy uwolnić się w pierwszej kolejności od "macek konsumizmu", jak mówi papież Franciszek. Ojciec Święty podkreśla jednocześnie, że "kurs musi być wytyczony na Chrystusa". Stąd nie przesłaniajmy Go sobą, trzymajmy się przepisów, bo wszelka kreatywność w tej dziedzinie powoduje zamieszanie. Niech nikt w niczym nie uchybi wielkości misterium, jakie uobecnia się w liturgii, i godności domu Bożego - mówił biskup.
W pierwszym wykładzie ks. dr hab. Bogusław Migut, prof. KUL, mówił o zagadnieniach liturgicznych związanych z przygotowaniem i przeżyciem uroczystości I Komunii Świętej. - Musimy mieć świadomość, że I Komunia Święta jest jednym z sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, dlatego powinniśmy ją rozumieć w kontekście chrztu i bierzmowania. W procesie przygotowania dzieci do tego momentu kluczową rolę odgrywają rodzice. Oni w momencie chrztu zobowiązali się do wychowania dziecka w wierze. Dlatego przygotowanie go to zadanie nie tylko dla katechety i księdza, ale w pierwszym rzędzie odpowiedzialność rodziców. Ich obowiązkiem jest troska o to, aby dziecko na co dzień żyło wiarą w swojej rodzinie, aby nie trafiało po przyjęciu Eucharystii w duchową pustkę. Stąd ważna i znacząca rola formacji rodziców - podkreślał ks. prof. Migut.
Mówił też o odpowiednim przygotowaniu dzieci do pierwszej spowiedzi świętej, która także nawiązuje do sakramentu chrztu, gdyż odradza w nas dar dziecięctwa Bożego. Prelegent wskazał na praktyczne elementy dobrego przygotowania parafialnej uroczystości.
W drugim wykładzie dr Beata Boguszewska mówiła o przygotowaniu do I Komunii Świętej ze szczególnym uwzględnieniem katechezy rodziców dzieci komunijnych. - Przygotowanie w parafii nie może się ograniczać tylko do zewnętrznego kształtu uroczystości, prób czy kwestii technicznych. Ma ono aktywizować rodzinę dziecka i całą wspólnotę parafialną. Można zaproponować, aby wierni modlili się za konkretne dziecko przez czas jego przygotowania do I Komunii Świętej. Sami rodzice powinni towarzyszyć dziecku w duchowym przygotowaniu. Nie można dziecka posyłać do kościoła, ale trzeba być razem z nim. Sama zaś uroczystość i Msza św. nie powinna być nadmiernie rozbudowana, ale powinna kierować uwagę dziecka na jej istotę, czyli przyjęcie Chrystusa do serca - podkreślała.
Wykłady podsumowała dyskusja. Z kolei w części informacyjnej poruszono zagadnienia dydaktyczne oraz przedstawiono inicjatywy duszpasterskie.