Najwyższe tarnobrzeskie odznaczenie podczas uroczystej sesji Rady Miasta w tym roku odbierze Adam Wójcik.
Rada Miasta Tarnobrzega na dzisiejszym posiedzeniu przegłosowała propozycje przedłożone przez kapituły medalu Sigillum Civis Virtuti oraz Honorowego Obywatelstwa Miasta.
Najwyższe odznaczenie odbierze Adam Wójcik, związany z Tarnobrzegiem od 1986 roku, były konserwator wojewódzki, pierwszy dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, zaś tytuł Honorowego Obywatela Tarnobrzega przypadnie Ryszardowi Jani, dyrektorowi generalnemu Pilkington Automotive Poland.
Kandydaturę A. Wójcika wysunęło Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega, natomiast R. Janię zgłosił prezydent miasta Dariusz Bożek.
W krótkiej charakterystyce osiągnięć A. Wójcika kanclerz kapituły Bogusław Szwedo zwrócił uwagę na jego troskę o zabytki i pielęgnowanie przeszłości Tarnobrzega. - Doktor A. Wójcik jest zapewne dobrze znany tarnobrzeżanom. Jego ogromną zasługą jest doprowadzenie do powstania Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, które przez szereg lat mieściło się w zabytkowym Spichlerzu. Z grupą współpracowników stworzył je od zera. Opracował również koncepcje remontu zamku Tarnowskich w Dzikowie na cele muzealne i sam nadzorował jego przebieg. W latach 2009-2013 pracował nad tworzeniem w Spichlerzu Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, będącego oddziałem tarnobrzeskiego muzeum. W ciągu kilku lat udało mu się zgromadzić w nim ponad 10 tys. obiektów. Działa także społecznie, jest m.in. wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt publikacji historycznych. Był także wielokrotnie nagradzany odznaczeniami miejskimi i państwowymi - B. Szwedo wymienił tylko część zasług laureata.
Postać R. Jani przedstawił natomiast Bogusław Potański, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega. - Ryszard Jania jest członkiem Rad Nadzorczych m.in. Sandomierskiej Fundacji Promowania Przedsiębiorczości, Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jako dyrektor generalny Pilkington Automotive Poland, największej w kraju firmy z udziałem zagranicznego kapitału, ma wpływ nie tylko na rozwój gospodarczy regionu, aktywnie wspiera lokalne inicjatywy, w tym sport, warsztaty terapii zajęciowej, stowarzyszenia zajmujące się ochroną zwierząt oraz wiele akcji charytatywnych. W dowód uznania dla jego działalności w 2011 r. prezydent Tarnobrzega nadał mu tytuł "Zasłużony tarnobrzeżanin" - mówił B. Potański.
Przed głosowaniem nad kandydaturą A. Wójcika na tegorocznego kawalera Sigillum Civis Virtuti głos zabrał Kamil Kalinka, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości, który poinformował, że będzie przeciwny uchwale, nie wyjawiając jednak swoich motywów. Wyjaśnił tylko, że nie mają one nic wspólnego z członkami kapituły i w żaden sposób jego sprzeciw nie jest zanegowaniem ich wiedzy i kompetencji.
Ostatecznie za przyznaniem odznaczenia dr. Wójcikowi głosowało 15 radnych, przeciw był jeden, zaś trzech wstrzymało się. Uchwałę o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega R. Jani rada przyjęła jednomyślnie.