Bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył liturgii wielkopiątkowej przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego.
Nabożeństwo wielkopiątkowe w sanktuarium na Świętym Krzyżu rozpoczęło się od Drogi Krzyżowej, którą pątnicy przeszli z Nowej Słupi do świętokrzyskiego sanktuarium. Wspólnej pasyjnej modlitwie, na którą przybyło wielu pątników z całej Polski, przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. Droga Krzyżowa była dla wielu pielgrzymów wprowadzeniem w liturgię wielkopiątkową, która rozpoczęła się o 15.00 w godzinie Miłosierdzia Bożego.
W liturgii pod przewodnictwem bp. K. Nitkiewicza, uczestniczyła wspólnota ojców oblatów na czele z ojcem Pawłem Zającem, prowincjałem polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, kapłani diecezjalni, klerycy sandomierskiego seminarium oraz przybyli pielgrzymi.
Jednym ze szczególnych momentów wielkopiątkowej Liturgii Słowa była odczytana Męka Pańska według przekazu św. Jana.
W homilii ojciec prowincjał Paweł Zając odwołując się do opisu Męki Pańskiej podkreślił, że wobec tak ogromnego cierpienia człowiek milczy w zadumie. - W obliczu męki i śmierci Jezusa Chrystusa nie sposób szukać słów, cała dusza i całe ciało człowieka, który jest świadkiem Drogi Krzyżowej i Ukrzyżowania, pragnie milczeć. (…)Potrzebujemy ciszy Maryi, która stała pod krzyżem i patrzyła na śmierć swego syna. Ta sama pełna miłości i współodczuwania cisza otacza każde nasze cierpienie, przy naszym osobistym krzyżu także jest obecna Maryja, uświadamiając nam, że i z nami cierpiący Jezus się utożsamia. (…)Potrzebujemy ciszy w wielu codziennych sytuacjach – gdy spotykamy cierpiącego człowieka, gdy nas dotyka cierpienie, gdy zbyt łatwo przychodzi nam ranić naszych bliskich… cisza płynąca z krzyża Jezusa jest dla nas prawdziwie zbawienna. (…)Cisza Jezusa na krzyżu jest zrozumiała dla chorych, cierpiących, skrzywdzonych, dla tych których ludzkie słowa zbyt łatwo chcą pocieszyć. Nie pocieszysz cierpiącego, jeśli nie weźmiesz na siebie części jego cierpienia. A to nie jest łatwe, tego w pełni dokonał tylko Chrystus, dla mnie i dla ciebie – mówił o. Paweł Zając OMI.
Wielkopiątkowa modlitwa wiernychNastępnie bp K. Nitkiewicz dokonał odsłonięcia relikwii Drzewa Krzyża Świętego, któremu wszyscy zebrani adorując oddali cześć.
Odsłonięcie relikwii Drzewa Krzyża ŚwiętegoPo zakończeniu wielkopiątkowego nabożeństwa Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie wierni będą mogli modlić się do Wigilii Paschalnej.
Procesja do Grobu Pańskiego - Święty Krzyż