Ruszyły zgłoszenia na jedyny w Polsce festiwal folklorystyczny dla dzieci.
Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w tym roku odbędzie się już po raz 26. W drugi weekend czerwca Baranowem Sandomierskim zawładną wielobarwne ludowe stroje, pieśni, piosenki, tańce i przede wszystkim prawdziwa dziecięca radość. W zeszłorocznej, jubileuszowej edycji udział wzięło pół tysiąca uczestników z siedmiu województw. Jest to okazja do zaprezentowania kultury różnych regionów naszego kraju.
- Wyjątkowość tego festiwalu polega na tym, że jest niezwykle różnorodny, a do tego przeznaczony dla dzieci i wszystko jest tu o dzieciach - mówi Renata Domka, dyrektor MGOK-u w Baranowie Sandomierskim. - Prezentowane są dawne zabawy i gry, obrzędy, kołysanki, pieśni sieroce i pasterskie, tańce, melodie i instrumenty. Dzisiaj już nieco zapomniane, mniej znane, a u nas można je poznać, odkryć na nowo.
MGOK, który jest głównym organizatorem festiwalu, ogłosił nabór do tegorocznej edycji. Jak co roku występy odbywać się będą w jednej z sześciu kategorii: zespoły taneczne, kapele, instrumentaliści, śpiewacy soliści, grupy śpiewacze, zespoły obrzędowe. Każdy powinien prezentować program zgodny z tradycją własnego regionu, występując w regionalnym stroju ludowym. Repertuar musi być ponadto dostosowany do wieku występującego dziecka.
Część konkursowa odbędzie się w siedzibie ośrodka, działać też będzie scena plenerowa. Występy uczestników oceni jury złożone ze specjalistów w dziedzinie twórczości ludowej. Festiwalowi będzie towarzyszyć szereg koncertów, występów, pokazów, warsztaty rękodzieła, animacje dla dzieci i wiele innych atrakcji. Organizatorzy zapowiadają także niespodzianki. Do kogo tegoroczne Ptoki-Klepoki pofruną dowiemy się 9 czerwca.
Zgłoszenia do udziału w festiwalu można wysyłać do 24 maja. Regulamin oraz karta zgłoszenia znajdują się na stronie internetowej MGOK-u http://kulturalia.pl/festiwal-dziecko-w-folklorze-zgloszenia/.
Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.