GN 25/2022 Archiwum

Wakacje na poligonie

Wakacje z terytorialsami to propozycja skierowana do uczniów, studentów i nauczycieli.

Po dużym zainteresowaniu akcją „Ferie z WOT”, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego postanowiła kuć żelazo póki gorące i tym razem zachęca do udziału w przedsięwzięciu „Wakacje z WOT”.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej informuje, iż w czasie ferii zimowych szeregi terytorialsów w całym kraju powiększyły się o ponad 700 żołnierzy.

Pomysł wakacji na wojskowo jest ukłonem w stronę ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami, ale ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach nie mogą stawić się na ćwiczenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego.

- Chcemy wyjść naprzeciw młodym ludziom, którzy nie mogą sobie pozwolić na wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, ze względu na organizowanie tzw. „szesnastek” w czasie trwania roku szkolnego i akademickiego. Pomysł na szkolenie podstawowe podczas ferii i wakacji to złoty środek na to aby pogodzić naukę, pracę z realizacją swoich marzeń - mówi płk Dariusz Słota, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uczniowie i studenci, którzy zdecydowali się na udział w „Feriach z WOT”, podkreślali, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru zachęciły ich szkolenia odbywające się w czasie zimowej przerwy międzysemestralnej. Dlatego kolejna taka okazja, aby sprawdzić się w trakcie szkolenia podstawowego bez przerywania nauki, będzie już podczas zbliżających się wakacji.

Wakacje na poligonie   Szkolenia na wodzie. 3PBOT

Pierwsze szkolenie na Podkarpaciu w ramach projektu „Wakacje z WOT” rozpocznie się już 22 czerwca a zakończy 7 lipca tego roku. Czasu na zgłoszenie jest już w zasadzie niewiele. Kandydaci będą kierowani na badania psychologiczne i do wojskowych komisji lekarskich. Dzięki temu projektowi uczniowie i studenci bezkolizyjnie odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zostanie zakończone uroczystą przysięgą wojskową.

Warto już teraz złożyć wniosek o przyjęcie do WOT w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama