Nowy numer 4/2021 Archiwum

Edukacja a praca

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek o edukacji podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów.

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek uczestniczył w V Europejskim Kongresie Samorządów, który odbył się w Krakowie 8 i 9 kwietnia. Prezydent Tarnobrzega wystąpił w panelu „Edukacja a kształtowanie lokalnego rynku pracy”.

W czasie dyskusji prezydent podkreślał, że jednym z czynników określających rozwój lokalny jest kreowanie odpowiednich warunków do tworzenia i utrzymania miejsc pracy. Prelegenci dyskutowali o tym, jakie działania podejmują samorządy celem zwiększenia wykorzystania zasobów pracy, a jednocześnie zmniejszenia skali bezrobocia oraz jaki wpływ na rynek pracy ma odpowiednia edukacja.

- Szkoła powinna dostarczać uczniowi wiedzy teoretycznej, ale również zapewnić kontakt z rynkiem pracy, a przez to lepiej dostosować jego kwalifikacje do zapotrzebowania zgłaszanego przez przedsiębiorców. Marzy mi się, aby po ukończeniu edukacji zawodowej większość młodzieży nie tyle szukała pracodawcy, ale myślała, jak założyć własny biznes i zatrudniać innych. Samorządy mogą wspierać takie osoby, chociażby poprzez tworzenie preferencyjnych warunków podatkowych. Dzisiejsze szkoły powinny uczyć działania projektowego, stawiania sobie celów, rezultatów do osiągnięcia i doboru do nich odpowiednich działań i współpracowników. Oprócz tego powinny wspierać rozwijanie pasji u młodych osób. Takie podejście pozwoli młodzieży lepiej odnaleźć się na rynku pracy, a mówiąc kolokwialnie mieć pomysł na siebie - zaznacza Dariusz Bożek.

Panel „Edukacja a kształtowanie lokalnego rynku pracy”, prowadziła Agnieszka Szymczak z Instytutu Badań Edukacyjnych, a oprócz rezydenta Tarnobrzega w dyskusji uczestniczyli: Oleg Słobotczikow - rektor rosyjskiego Instytutu Cywilizacji Światowych, Jan Kazior - rektor Politechniki Krakowskiej, Jerzy Malec - rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Anna Korfel-Jasińska - zastępca rezydenta Krakowa oraz Gabriele Simoncini - prezes włoskiej GENF International Consulting.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama