Nowy numer 39/2022 Archiwum

Świętokrzysko-podkarpacka ententa plus

Włodarze Niska, Sandomierza, Stalowej Woli i Tarnobrzega podpisali akt czwórporozumienia o współpracy.

Uroczystość odbyła się w zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Podpisy pod aktem złożyli zastępca prezydenta Stalowej Woli Renata Knap, burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk, burmistrz Sandomierza Marcin Marzec oraz prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

- Wydarzenia takiego jak dzisiejsze Tarnobrzeg nie widział chyba od słynnej konfederacji dzikowskiej. Cieszę się, że możemy zobaczyć jak blisko naszym miastom do siebie. Podczas kilku spotkań udało się nam wypracować tzw. porozumienie czwórmiasta. Myślę, że w skali kraju jest to rzadkość. Mamy zatem okazję pokazać innym, że warto łączyć potencjał i siły dla przyszłości. Mamy piękną historię i tradycję, ale dzisiaj łączy nas przede wszystkim przyszłość  podkreślił Dariusz Bożek. - Porozumienie nasze jest pierwszym korkiem do czegoś ponadregionalnego, chociażby do połączenia potencjału dwóch województw - świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Porozumienie podpisane przez włodarzy czterech miast, ma charakter otwarty, zatem nie wyklucza możliwości przystąpienia do niego innych samorządów. Jego celem, jak zapisano w  akcie, będzie partnerska współpraca w szerokim zakresie dziedzin związanych z: polityką rozwojową, kulturą i oświatą, ochroną środowiska i gospodarką wodną, turystyką, sportem i rekreacją, ochroną zabytków oraz przedsięwzięciami gospodarczymi. Szczególną wagę sygnatariusze przywiązują do infrastruktury drogowej i kolejowej, która przede wszystkim ma objąć działania doprowadzające do włączenia odcinka Opatów-Tarnobrzeg-Nisko do drogi ekspresowej S74, budowy drugiego mostu na Wiśle w Sandomierzu oraz ulicy tzw. Lwowskiej „bis”, wpisania miast w sieć związaną z tworzeniem Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz poprawy połączeń w ich obrębie z wykorzystaniem koncepcji „smart city”.

Zadowolenie z podpisania porozumienia wyraziła wiceprezydent Stalowej Woli Renata Knap, zaznaczając, iż stalowowolski samorząd posiada już doświadczenia we współpracy, stworzył bowiem program funkcjonalny.

O doświadczeniach we współpracy z innymi samorządami oraz potencjale Niska mówił jego burmistrz Waldemar Ślusarczyk.

Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza podkreślił znaczenie lepszego skomunikowania mieszkańców czterech miast, sygnujących porozumienie, w czym w wydatny sposób mógłby pomóc remont starego mostu na Wiśle w Sandomierzu oraz budowa ulicy Lwowskiej „bis”.

Inicjatorem porozumienia był prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, upatrujący w nim szansę, jaką stwarzać będzie dla średnich miast Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030.

- Duży może więcej, a połączone nasze powiaty to ponad 300 tysięcy mieszkańców, czyli jest to całkiem spora aglomeracja - zauważył prezydent Tarnobrzega. - Razem również będzie nam łatwiej pozyskiwać fundusze zewnętrzne na realizację wspólnych przedsięwzięć.

Podpisane dzisiaj porozumienie nie jest pierwszym, poprzednie, z udziałem trzech miast - Sandomierza, Stalowej Woli i Tarnobrzega, sygnowali ich byli włodarze - Jerzy Borowski, Andrzej Szlęzak i Jan Dziubiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy