Trzyosobowy zespół żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej stworzył urządzenie, które zadba o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów.
Projekt powstał dzięki współpracy, jaką nawiązaliśmy podczas służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Takimi działaniami chcemy pokazać, że wspieramy seniorów. Można powiedzieć, że to praktyczna realizacja misji naszej formacji, którą jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności - podkreśla szer. Paweł Goclon, przedstawiciel zwycięskiego zespołu.
Trzyosobowy zespół żołnierzy 3. PBOT stworzył urządzenie, które zadba o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów. Rozwiązanie, które odpowiada na liczne potrzeby osób starszych i instytucji miejskich, okazało się najlepsze ze wszystkich projektów powstałych podczas dwudniowego "Smart Medius Hackathon" w Rzeszowie.
Urządzenie opracowane przez zespół terytorialsów jest po pierwsze proste w użytkowaniu. - Osoby starsze mają czasami problem, żeby wejść w otaczającą nas zewsząd technologię, mają problem z dostępem do informacji, stąd nasza propozycja, czyli strażnik domowego ogniska. Urządzenie kontroluje, czy w domu jest wszystko w porządku, zapewnia możliwość uzyskania pomocy ze strony instytucji czy też naszego systemu - wyjaśnia szer. Paweł Goclon, żołnierz 3. PBOT, członek trzyosobowego zespołu, który wygrał hackathon.
- Zainteresowanie projektem było bardzo duże już podczas samego maratonu. Pomoc mieszkańcom wpisana jest w naszą służbę, cieszymy się, że możemy im pomagać nie tylko w sytuacjach zagrożenia życia, ale także w ten sposób - mówi mł. chor. Daniel Kowal z 3. PBOT.
Główną nagrodę - 7 tys. zł - zwycięski zespół przekazał na Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Podkarpacki, którego tradycje kultywują w ramach służby żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT.
"Smart Medius Hackathon" odbył się w Rzeszowie, który od czerwca 2015 r. wdraża ideę "smart city", czyli inteligentnego miasta. Główne założenie smart city zakłada tworzenie przez miasto i jego mieszkańców z pomocą nowych technologii sprawnego organizmu.
"Smart Medius Hackathon" to wydarzenie, podczas którego powstają nowe rozwiązania z obszaru medycznego z uwzględnieniem poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Rzeszowa. Inicjatywę zapoczątkowało Centrum Medyczne "Medyk" we współpracy z miastem Rzeszów (Rzeszów Smart City). Założeniem przedsięwzięcia jest skupienie ludzi z branży: informatyków, grafików, inżynierów oraz pasjonatów oprogramowania w celu stworzenia praktycznego programu z zakresu ochrony zdrowia.