Swoje pasje odkryli i z powodzeniem kontynuują nauczyciele, którzy zdecydowali się pochwalić światu swoją twórczością.
W Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu prezentowana jest wystawa prac 33 pedagogów, uczestniczących w IV Powiatowym Przeglądzie Twórczości Nauczycieli „Życie ma tak wiele barw”.
- Kolejny raz zostaliśmy zaskoczeni. Okazuje się bowiem, że zainteresowania, pasje i twórczość pedagogów z naszego powiatu z roku na rok poszerza się o kolejne dziedziny i formy wypowiedzi artystycznej - mówi Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu. - Obok twórczości literackiej, obejmującej różnorodne formy - wiersze, prozę, gatunki dziennikarskie, na przegląd wpłynął szeroki wachlarz prac, które można zaliczyć do sztuk pięknych.
Najliczniej tradycyjnie reprezentowane jest malarstwo, zarówno pastele, akwarele, jak i obrazy olejne. Nie brakuje rzeźb pełnych oraz płaskorzeźb, na które składa się liczący kilkanaście prac poczet wielkich Polaków autorstwa Jana Grandysa. Są również liczne przykłady rękodzieła - hafty, prace szydełkowe, dzianiny, autorskie torby, frywolitki. Coraz mocniej akcentują swoją obecność mniej znane techniki jak - scrapbooking, polegający na dekorowaniu albumów ze zdjęciami lub pamiątkami; quilling, czyli rodzaj papieroplastyki; decoupage - zdobienie poprzez naklejanie na różne powierzchnie ozdób wyciętych z papieru; mix media - gatunek z pogranicza decoupage’u i scrapbookingu; powertex - technika oparta na utwardzaczach z zastosowaniem naturalnych materiałów, mających zdolność wchłaniania wody, pozwala ona na tworzenie bardzo różnorodnych prac, począwszy od rzeźb, poprzez obrazy po biżuterię i przedmioty użytkowe.
- W tym roku, po raz pierwszy na przegląd wpłynęły fotografie - pejzażowe i portretowe oraz prace reprezentujące grafikę komputerową - informuje A. Żarów.
Pomysł zorganizowania przeglądu twórczości pedagogów podsunęła dyrektor biblioteki jedna ze znajomych nauczycielek, uczestniczka podobnego wydarzenia odbywającego się w Leżajsku.
- Uznaliśmy, że jest to doskonały pomysł. Z rozmów, spotkań doskonale wiedzieliśmy, jak wielu nauczycieli, zarówno emerytowanych, jak i czynnych zawodowo, realizuje swoje pasje, a nie ma okazji czy możliwości zaprezentowania swojej twórczości szerszemu gronu odbiorców. Od pierwszej edycji przegląd cieszy się sporym zainteresowaniem, zgłasza się nań bowiem zazwyczaj ponad 30 osób. Wernisaż jest dla nich również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, spostrzeżeń, poznania nowych technik - wyjaśnia dyrektor Biblioteki Pedagogicznej.
- Cecelia Ahern stwierdziła, iż: „Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni”. I najlepszym dowodem prawdziwości tego motta, przyświecającego tegorocznej edycji, są prace nauczycieli, które można oglądać na wystawie w naszej bibliotece do świąt Wielkiej Nocy - dodaje Anna Żarów.