Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nie zostawiajcie nas w tyle

Pod takim hasłem w Sandomierzu obchodzono XIV Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

Uczniowie i wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość Życia” w Sandomierzu zaprezentowali swoje talenty w spektaklu teatralno-edukacyjnym oraz zrealizowanym filmie mówiącym o przyjaźni i wzajemnej akceptacji.

Mali i duzi, wszyscy uśmiechnięci i radośni, wybiegali na scenę, aby pokazać zebranej publiczności jak ważna jest umiejętność dostrzegania nie wad, a zalet w drugim człowieku, jego talentów umiejętności i zdolności.

- Nasze obchody dnia osób z zespołem Downa rozpoczęliśmy już wczoraj, gdy do naszej szkoły przyszła pani wiosna i przedstawiła poszczególnych uczniów i ich zdolności. Dziś kontynuujemy te obchody poprzez występ artystyczny w Domu katolickim i kampanię społeczną na ulicach naszego miasta - mówiła Maria Budkowska, wicedyrektor Ośrodka „Radość życia”.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa odbył się w Sandomierzu już po raz czternasty. Ma on na celu zwiększenie świadomości, czym jest wada genetyczna nazwana „zespołem Downa” oraz przybliżenie problematyki związanej z edukacją i pracą z osobami nią dotkniętymi.

W Katolickim domu Kultury uczniowie najpierw zaprezentowali film zrealizowany w ramach zajęć koła dziennikarskiego. - W tym krótki filmie nasi uczniowie opowiadają o swoich przyjaźniach i relacjach z innymi oraz o codziennym życiu i swoich marzeniach - opowiadała M. Budkowska.

Następnie uczniowie wraz z nauczycielami zaprezentowali spektakl „Piękno tkwi w każdym z nas”, w którym opowiedzieli historię wzrastania i odkrywania swoich zdolności przez osobę z zespołem Downa. Podczas kolejnych scen uczniowie Ośrodka zaprezentowali przygotowane wraz z opiekunami formacje taneczne oraz indywidualne występy. Mistrzowskie występy były raz za razem nagradzana gromkimi brawami. - Dzieci bardzo zaangażowały się w przedstawienie, każda próba była dla nich czasem nie tylko pracy, ale zabawy i nauki - komentowała jedna z nauczycielek.

- Ten dzień to także podsumowanie i zaprezentowanie całego trudu i pracy edukacyjno-wychowawczej z tymi osobami a także pokazanie ich zdolności i talentów. W tym roku w naszym Ośrodku „Radość Życia” ten dzień obchodzimy pod trochę innym hasłem ale nawiązującym do ogólnoświatowego „Nie zostajemy w tyle” chcemy w ten sposób podkreślić jak wiele zdolności te dzieci rozwijają w sobie dzięki wspaniałej pracy nauczycieli i opiekunów. W naszej szkole podejmujemy działania w zakresie edukacji, komunikacji, terapii rozwoju osobistego a także uczestnictwa w życiu publicznym i społecznym oraz nawiązywania relacji z innymi - dodała pani vice dyrektor Ośrodka „Radość Życia”.

Po występach artystycznych uczniowie i nauczyciele z ośrodka „Radość życia” przeszli ulicami Sandomierza w kolorowy korowodzie, który miał przypomnieć  mieszkańcom miasta o przełamywaniu barier w relacjach do osób z zespołem Downa. Na dziedzińcu Ośrodka „Radość życia” odbył się krąg radości podczas którego wypuszczono w niebo niebieskie i granatowe baloniki.

Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest od 2005 r. Data obchodów nie jest przypadkowa, dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

W prowadzonym przez Caritas Diecezji sandomierskiej Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia” uczy się 162 uczniów niepełnosprawnych. Ośrodek prowadzi specjalne przedszkole i szkołę podstawowa oraz szkołę przysposabiająca do pracy dla uczniów w etapie ponadgimnazjalnym. Najważniejszym działaniem jest jak największe usamodzielnienie uczniów i przygotowanie ich do życia w danej społeczności lokalnej na miarę ich możliwości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama