Nowy numer 25/2021 Archiwum

Sto książek w dziesięć lat

Tarnobrzeski Dyskusyjny Klub Książki świętował 10-lecie działalności.

W filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu odbyło się „urodzinowe” spotkanie. Tym razem nie po to, by omawiać konkretną książkę, ale by przy torcie, lampce szampana, powspominać minioną dekadę działalności klubu, przypomnieć sobie najlepsze i najgorsze - zdaniem klubowiczów - lektury przeczytane w tym czasie.

Tematów do wspomnień zaś nie brakowało, na 95 spotkaniach zostało omówionych bowiem równo 100 książek, reprezentujących wszystkie niemal gatunki prozatorskie.

- Tematyka lektur była ogromnie zróżnicowana, tak jak dobór ich autorów, obok współczesnych pisarzy polskich mocno reprezentowani byli twórcy zagraniczni, wśród których nie brakowało noblistów. Pierwszą książką, omawianą na DKK, było „Lato przed zmierzchem” Doris Lessing, uhonorowanej literackim Noblem w 2007 r. Czytaliśmy również powieść francuskiego noblisty z roku 2014 - Patricka Modiano. Najbardziej jednak klubowiczom przypadły do gustu książki biograficzne, których w ostatnich latach ukazuje się bardzo dużo, a największym „hitem”, jeśli można tak określić, okazała się praca Mariusza Urbanka - „Broniewski. Miłość, wódka, polityka”, autora bardzo lubianego i cenionego przez czytelników - mówi Monika Sadkowska, kierownik Działu Udostępniania MBP, która zakładała i przez osiem lat prowadziła tarnobrzeski DKK.

W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyła Małgorzata Augustyn, koordynatorka wojewódzka DKK na Podkarpaciu, która wręczyła wszystkim tarnobrzeskim  klubowiczom pamiątkowe upominki.

Klub, działający przy filii nr 1, znajdującej się na osiedlu Serbinów, powstał w styczniu 2009 r. Jego moderatorkami na przestrzeni dziesięciu lat były - Monika Sadkowska, Zofia Madej oraz Anna Pałys. Początkowo na spotkania przychodziło kilka osób, z czasem jednak jego skład się rozrastał i obecnie liczy kilkunastu członków.

- Jest to najbardziej optymalna liczba, dająca możliwość wypowiedzi każdej osobie. Poza tym takie grono łatwiej się integruje, a przecież w działalności klubu nie chodzi tylko o spotkanie i przedyskutowanie książki, ale również o stworzenie więzi dobrych znajomości, a może nawet przyjaźni - podkreśla Anna Pałys, obecna moderatorka DKK w Tarnobrzegu.

W ramach klubu odbyły się również spotkania z pisarzami, m.in. Martą Fox, Izabelą Sową, Pauliną Wilk, Agnieszką Lingas-Łoniewską Zygmuntem Miłoszewskim, Sławomirem Koprem, Mariuszem Urbankiem, Andrzejem Pilipiukiem.

Dyskusyjne Kluby Książki powstały w ramach programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa” oraz „Tu czytamy”, realizowanego przy współpracy z British Council.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama