W Sandomierzu odbyła się promocja albumu o diecezji sandomierskiej oraz książki wraz z CD i DVD Oratorium o Męczennikach Sandomierskich pt. "Dojrzewanie Drzewa. Witraż Wiernością Malowany".
Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu wydało album autorstwa Mariana Grzybowskiego „Ziemia mówiąca Bogu tak” oraz książkę z pełnym tekstem libretta Oratorium o Męczennikach Sandomierskich autorstwa ks. Krzysztofa Lechowicza, do której dołączone są płyty CD i DVD z premiery oratorium, która odbyła się 30 czerwca 2018 r. na Zamku Krzyżtopór. Autorami muzyki są kompozytorzy Piotr Pałka i Hubert Kowalski.
Wydana książka z płytami z oratorium oraz album o sztuce sakralnej i obrzędowości jest podsumowaniem obchodów 200-lecia Diecezji Sandomierskiej oraz inauguruje jubileusz 100. rocznicy powstania drukarni diecezjalnej. Spotkanie prezentujące te wydawnictwa odbyło się w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu. Wzięli w nim udział: biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, bp pomocniczy senior Edward Frankowski, pan Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza wraz z przewodniczącym rady miasta panem Wojciechem Czerwcem, pan Marian Grzybowski, autor zdjęć i albumu, kompozytor – jeden z twórców muzyki do oratorium pan Hubert Kowalski, dyrekcja i pracownicy Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu, duchowieństwo, siostry zakonne oraz chórzyści, którzy wykonali premierę oratorium.
- W jubileuszowym roku wydaliśmy kilkanaście publikacji dotyczących diecezji, jej historii, osób i miejsc z nią związanych. Publikacją rozpoczynającą obchody 200-lecia diecezji był album o naszej sandomierskiej katedrze, matce kościołów, wtedy też powstał pomysł na wydanie albumu o perłach diecezji sandomierskiej. I nie chodzi tylko o architekturę. Chcieliśmy, aby wybrzmiała w tej publikacji obrzędowość, czyli to co jest żywą Tradycją lokalnego Kościoła i nas wyróżnia. Między innymi dlatego praca nad albumem trwała kilka lat. Pomysłodawcą całego projektu jest pan Marian Grzybowski i tak naprawdę on udźwignął na swoich plecach całość prac - od wykonania fotografii, po koncepcję środka, aż do projektu okładki czy wyklejek - wyjaśniła Marta Żurawiecka, dyrektor ds. wydawniczych, WDS w Sandomierzu.
- Liczne wyjazdy w teren dały mi ogląd całej diecezji, co wpłynęło na układ albumu. Muszę przyznać, że kilka razy objechałem diecezję, aby zebrać materiał fotograficzny. Wyjazdy były związane z określonymi porami roku. Szukałem dobrego światła, tła, aby zaprezentować w pełni piękno architektury sakralnej. Ciekawostką jest to, że tylko raz była piękna zima, kiedy mogłem zrobić ciekawe zdjęcia w śnieżnej scenerii. Jedno z takich zdjęć ukazuje zimową panoramę Sandomierza. Podczas pracy zauważyłem różnice architektoniczne kościołów wynikające, np. z podziału ziem w czasach zaborów - opowiadał autor zdjęć Marian Grzybowski. - Zadaniem albumu nie jest pokazanie każdej świątyni w diecezji, tę rolę spełnił wydany rok temu Rocznik. Album to przewodnik po wspaniałym dziedzictwie architektury sakralnej ukazujący jej piękno od zdjęć ogólnych, panoramicznych wybranych świątyń do detali związanych z ich wystrojem czy kultem. W wielu miejscach zestawiłem kilka kościołów obok siebie, aby pokazać jednolitość stylu charakteryzującego dany region – dodaje M. Grzybowski. - Trudno mi dziś określić ilość wykonanych zdjęć, są to na pewno dziesiątki tysięcy. Do albumu trafiło około 450 wyselekcjonowanych zdjęć, które mam nadzieję ukazują wyjątkowość naszej diecezji - dodał autor albumu.
Podczas spotkania autor zdjęć przedstawił krótką prezentację materiału fotograficznego powstałego podczas prac nad albumem. Prezentacji towarzyszyła muzyka z Oratorium o Męczennikach Sandomierskich.
Podczas rozmowy kompozytor Hubert Kowalski, mówił o kulisach powstania dzieła oraz wspólnej pracy z chórem, który wykonał utwór wraz z solistami podczas premiery 30 czerwca 2018 r. w Zamku Krzyżtopór.
- Najpierw zaznajomiliśmy się z Piotrem Pałką z tekstem. Był on obszerny, więc w konsultacji z autorem postanowiliśmy zrobić pewne korekty, ale tak, aby zachować jego charakter. Każdy z nas podjął się skomponowania jednej części utworu. Potem był najbardziej istotny element pracy, czyli czas refleksji nad tekstem, kontemplacji, modlitwy, poznanie merytorycznej i historycznej jego strony. Następnie trzeba było to ubrać w dźwięki i przelać na papier - opowiadał Hubert Kowalski. Wspominając samo przygotowanie premiery oratorium przywołał niezwykły czas pracy z chórem, który tworzyli członkowie różnych chórów z terenu diecezji. - Przygotowując występ mieliśmy niezwykłą okazję poznać wspaniałych ludzi. Wykonywanie tego utworu przez osoby z tej ziemi pokazało ich tożsamość oraz podkreśliło walor historyczny i religijny utworu - dodał kompozytor.
Bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował twórcom i organizatorom spotkania. - Perfekcja, doskonałość, mistrzostwo. Te słowa przychodzą mi na myśl, kiedy przyglądam się architekturze naszych świątyń oraz detalom ich wystroju, kiedy po raz kolejny wsłuchuję się w Oratorium o Męczennikach Sandomierskich. Za tym wszystkim stoją ludzie, którzy z miłości do Boga i Kościoła dali z siebie wszystko, ludzie ofiarni, wytrwali i konsekwentni. Tak działo się przez dwa wieki istnienia diecezji i ma swoją kontynuację dzisiaj, o czym opowiada prezentowany tego wieczoru album oraz DVD, owoc nie mniej ofiarnej pracy naszego Wydawnictwa Diecezjalnego. Niech to wszystko pobudza nas do zbawczej refleksji i prowadzi do przemiany na wzór Chrystusa rozpiętego na drzewie krzyża - podkreślał bp K. Nitkiewicz.
Na zakończenie obecni mogli wysłuchać wzruszającego koncert zespołu „Jerycho” wykonującego dawną muzykę sakralną. Muzycy zaprezentowali średniowieczne pieśni wielkopostne i maryjne.
Bogurodzica w wykonaniu zespołu "Jerycho"