Nowy numer 48/2020 Archiwum

Spotkanie duchowych formatorów

W diecezjalnym ośrodku "Quo Vadis" w Sandomierzu odbyło się coroczne spotkanie formacyjne kapłanów, którzy pełnią funkcję dekanalnych ojców duchownych.

Rozpoczęła je wspólna modlitwa brewiarzowa. Następnie konferencję wygłosił o. Krzysztof Dyrek SJ, na co dzień posługujący w domu formacji stałej w Starej Wsi. Mówił o przyczynach kryzysów w realizacji powołania kapłańskiego oraz formach pomocy kapłanom przeżywającym trudności duchowe. - Przedstawiłem tę problematykę najpierw ze strony statystycznej i przyczyn powstawania sytuacji kryzysowych w życiu kapłana. Jest ich kilka: uwarunkowania osobowe, kryzysy duchowe, sposób przeżywania powołania kapłańskiego, troska o osobistą formację. Ważne jest nie tylko zlokalizowanie problemu, ale przede wszystkim pomoc, jaką możemy zaoferować takim duchownym. Niewątpliwie ważne są osobista modlitwa oraz życzliwość i zrozumienie ze strony innych. Niemniej jednak bardzo ważne jest także wsparcie psychologiczne i pomoc terapeutyczna - podkreślał o. Dyrek SJ.

Spotkanie duchowych formatorów   Spotkanie formacyjne. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Z kapłanami pełniącymi posługę dekanalnych ojców duchownych spotkał się bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup ordynariusz zwrócił uwagę na aspekt posłuszeństwa kapłana jako element dojrzałości wiary i odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła. - Chrystus, realizując swoją zbawczą misję, był w pełni posłuszny Ojcu, podobnie ksiądz, realizując swoje powołanie, ma być w pełni oddany Kościołowi. Nie można budować swojego kapłaństwa na egoizmie lub wygodnym życiu, lecz na pełnym oddaniu Chrystusowi i Jego Kościołowi - podkreślił bp Nitkiewicz. Ordynariusz przypomniał, że zadaniem ojca duchownego w diecezji i dekanacie jest nie tylko prowadzenie modlitw, głoszenie konferencji duchowych, ale pełne troski i miłości towarzyszenie kapłanom w ich osobistej drodze do świętości oraz zwrócenie uwagi na jakieś nieprawidłowe zachowanie i pomoc w pokonywaniu słabości.

Następnie kapłani wspólnie modlili się podczas Eucharystii. Spotkanie zakończyło omówieniem spraw dotyczących problematyki duszpasterskiej oraz tematyki dekanalnych spotkań formacyjnych kapłanów. W każdym dekanacie kapłani odpowiedzialni za formację prowadzą comiesięczne spotkania duchowo-ascetyczne poświęcone pogłębieniu życia duchowego księży.

W diecezji sandomierskiej posługę diecezjalnych ojców duchownych pełnią ks. Stanisław Bar, ks. Dariusz Bęc i ks. Rafał Kobiałka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama