Młodzi z Powiatu Sandomierskiego mogła poznać oferty edukacyjne 11 uczelni nie tylko z regionu.
12 edycja targów cieszyła się dużym zainteresowaniem. Stoiska poszczególnych uczelni odwiedzała młodzież z miejscowych szkół oraz osoby przyjezdne. Powiatowe Targi Edukacji zorganizowane w II Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu.
Swoją ofertę edukacyjną zaprezentowało 11 uczelni z różnych ośrodków akademickich. Nie brakowało oferty dla humanistów, przyszłych prawników czy specjalistów od przedmiotów technicznych i inżynieryjnych. Swoich reprezentantów miały ośrodki akademickie z Kielc, Lublina, Rzeszów. Nie zabrakło przedstawicieli pobliskiego Tarnobrzega i Stalowej Woli. Swoich przedstawicieli miał także Wydział Zamiejscowy w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którego stoisko cieszyło się popularnością przede wszystkim wśród uczennic, gdyż studentki promowały między innymi kosmetologię.
Aż z Gliwic z promocją przyjechali przedstawiciele Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. - Podstawową zaletą naszego wydziału jest to, że w rankingu wydziałów uczelni technicznych ma on kategorię A+ - powiedział Zbigniew Żmudka, przedstawiciel wydziału.
- Jak widać jest duże zainteresowanie targami edukacyjnymi pośród młodzieży jak również i ze strony uczelni. Każdy możne znaleźć coś dla siebie odnośnie kierunków jak i miejsca studiowania. Uczniowie chcą takich spotkań bo otrzymują garść informacji o tym na co kłaść nacisk podczas swojej edukacji - mówiła Grażyna Ułaszyn-Palkowska, jedna z organizatorów targu.
- Takie targi są czymś pożytecznym, możemy zobaczyć jakie kierunki oferują poszczególne uczelnie. Mnie szczególnie zainteresowała mnie jedna z uczelni z Lublina. Jest to uczelnia prywatna, która przedstawiła ciekawą ofertę kierunku finanse i rachunkowość. Poznając wymagania poszczególnych uczelni jest nam bardzo pomocne w wyborze nauki poszczególnych przedmiotów w wymiarze rozszerzonym - Karolina Kaczmarska klasa II LO nr 2 W Sandomierzu.
- Takie spotkanie z przedstawicielami uczelni, to okazja do zapoznania się z ofertą ich kierunków kształcenia, zapleczem naukowym oraz wymaganiami stawianymi odnośnie przyjęcia. Mnie zaciekawiła oferta uczelni w Lublinie i w Krakowie - dodała Gabriela Walas z II LO w Sandomierzu.
- To dobra inicjatywa dla każdego licealisty, by wiedzieć jak ukierunkowywać swoją nauką już w szkole średniej - podkreślała Anna Kolasińska.
- Zainteresowała mnie uczelnia w Rzeszowie, super się zaprezentowała. Będąc już w II klasie myślimy jak przygotowywać się do matury i jakie przedmioty wybrać z rozszerzeniem - dodała Agnieszka Kominek.