Już za tydzień tarnobrzeskie sceny przeżyją prawdziwe oblężenie. Wszystko przez Dni Teatru.
Tarnobrzeski Dom Kultury tradycyjnie włącza się w obchody Międzynarodowych Dni Teatru, a jak najlepiej je świętować? Naturalnie teatralnie!
- Obchody otworzy spektakl rzeszowskiego Teatru Maska - „Wystarczy być”, adresowany do dzieci. Jest to jedynie przedstawienie biletowane, na wszystkie pozostałe jest wstęp bezpłatny, ale trzeba posiadać wejściówki, które od 14 marca, czyli od jutra można odebrać u nas - informuje Sylwester Łysiak, teatrolog z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.
Na scenie sali widowiskowej zaprezentują się przede wszystkim teatry amatorskie z przedstawieniami skierowanymi zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych teatromanów.
- Dni Teatru chcemy świętować przede wszystkim z ruchem amatorskim. Dla wielu grup jest to doskonała okazja, by pokazać się szerszej publiczności, także w innych, niż swoje rodzinne miejscowości - zauważa Sylwester Łysiak. - Obok rzeszowskiej „Maski” ze spektaklem dla dzieci zaprosiliśmy rewelacyjną grupę uczniów z Zespołu Szkół w Maliniu koło Mielca, którzy zaprezentują bajkę „Smok Wawelski”, opartą na tekstach Wandy Chotomskiej i Zbigniewa Czarnucha. Spektakl ten otrzymał w grudniu ubiegłego roku pierwsze miejsce w Podkarpackim Konkursie Literatura i Dzieci „Niezwykłe Opowieści”, w jury którego miałem okazję zasiadać. Pomysł reżyserującej przedstawienie Małgorzaty Maziarz uważam za fantastyczny, ograniczenie do minimum scenografii, rekwizytów, postawienie natomiast na słowo, gest, ruch tworzy wspaniałe widowisko - zachwala spektakl uczniów z Malinia.
Widzowie dorośli będą zaś mogli obejrzeć komedię Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje” Teatru Poezji i Piosenki Biłgorajskiego Centrum Kultury. - Może to być interesujące doświadczenie, albowiem tarnobrzeska publiczność zapewne ma jeszcze w pamięci inscenizację fredrowskiej sztuki naszego Teatru „Czwartek” - mówi S. Łysiak. - A skoro już mowa o tarnobrzeskim teatrze, to w niedzielę 24 marca po raz ostatni na scenie TDK wystawimy „Parady” Jana Potockiego.
Świętowanie zakończy widowisko przygotowane przez Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych FRAM w reżyserii Dariusza Chmielowca - „Czary, mary. Wspomnienie”, oparte na tekstach Marii Kozłowej, gorącej propagatorki i obrończyni tradycji lasowiackich. W spektaklu zatem będzie wiele odwołań do obyczajów mieszkańców z obszaru dawnej Puszczy Sandomierskiej.
Wydarzeniem towarzyszącym Dniom Teatru będzie XVII edycja Konkursu Recytatorskiego „Dziecięce interpretacje”, którego finał odbędzie się 30 marca.
Dokładny program znajduje się na stronie TDK - DNI TEATRU 2019 W TARNOBRZEGU.