Nowy numer 48/2020 Archiwum

W Tarnobrzegu znowu kręcą

Ruszył drugi sezon systemu rowerów miejskich

Sezon rowerowy w Tarnobrzegu rozpoczął się na dobre. Od wczoraj uruchomiona została „żółta flota”, którym to mianem tarnobrzeżanie nazwali miejskie rowery od kolory w jakim są pomalowane.

System „GEOvelo OS”, na który zdecydował się w ubiegłym roku tarnobrzeski magistrat, funkcjonuje w kilku krajach europejskich, w tym m.in. Wielkiej Brytanii, Francji. Korzysta z niego również kilka miast w Polsce. Trwają rozmowy dotyczące wprowadzenia tego systemu w innych miejscowościach, również w Sandomierzu i Baranowie Sandomierskim. Pozwoliłoby to stworzyć w naszym regionie system roweru aglomeracyjnego.

Obecnie korzystający z Tarnobrzeskiego Roweru Miejskiego mogą poruszać się w obrębie granic administracyjnych Tarnobrzega, Sandomierza, Jeziórka, Chmielowa, Nagnajowa, Łoniowa i Koprzywnicy. System „GEOvelo OS” nie wymaga, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, stacji dokujących. Aby z niego skorzystać potrzebny jest jedynie smartfon oraz odpowiednia aplikacja i można siadać na dwa kółka.

Odblokowanie odbywa się za pomocą aplikacji, ściągniętej na smartfona. Opłata dokonywana jest za pomocą operatora płatności internetowych PayU. Za pół godziny trzeba zapłacić 1,5 zł, w ciągu całego dnia opłata nie może jednak przekroczyć 9 zł. Można będzie też wykupić abonament miesięczny za 49 zł lub całosezonowy (osiem miesięcy) za 199 zł. W ramach abonamentu można korzystać z roweru każdego dnia dwa razy po godzinie.

Rowery posiadają koła o średnicy 26 cali. Jest to sprzęt tzw. czwartej generacji. Osiemdziesiąt rowerów rozmieszczonych jest w 20 punktach miasta. Zamknięcie tegorocznego sezonu przewidziano na 15 listopada.

Tarnobrzeski Rower Miejski obsługuje i serwisuje firma P.H.P.U. „ROZET” mieszcząca się przy ul. Szerokej 19, która przyjmuje wszelkie uwagi i problemy techniczne związane z funkcjonowaniem roweru. Z jej usług można korzystać od poniedziałku do piątku, od godz. 9 do 18, w sobotę zaś d 9 d 14. Tu również zainteresowani mogą uzyskać pomoc w zakresie instalacji aplikacji w telefonie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama