GN 24/2021 Archiwum

Wielkopostne dzieła miłosierdzia

Diecezjalna Caritas rozpoczęła akcję Jałmużna wielkopostna oraz "Dar juniora dla seniora".

Od pierwszych dni Wielkiego Postu w parafiach i szkołach są rozprowadzane skarbonki, w które każdy może odkładać dobrowolne ofiary pieniężne stanowiące osobistą jałmużnę na rzecz potrzebujących. Sandomierska Caritas przygotowała 22 tys. skarbonek, które za pośrednictwem parafii i katechetów trafią do dzieci i rodzin. W Niedzielę Miłosierdzia skarbonki zostaną zebrane przez Parafialne Zespoły Caritas, a zebrane pieniądze będą przeznaczone dla najuboższych w poszczególnych parafiach.

- Wielki Post mobilizuje nas do czynów miłosierdzia i uczynków pokutnych takich jak jałmużna, post i modlitwa. Poprzez nasze umartwienie i rezygnację z rzeczy, które stanowią dla nas przyjemność możemy wspomóc osoby potrzebujące. Każda rodzina może przez czas wielkiego postu odkładać swoją jałmużnę, aby w Niedzielę Miłosierdzia złożyć ten wielkopostny dar na rzecz potrzebujących. Odkładane ofiary do skarbonek wielkopostnych posłużą do wsparcia osób najbiedniejszych z naszych parafii. W tym roku taką pomocą chcemy objąć osoby starsze. Szczególnie zachęcamy dzieci i młodzież, aby włączyły się w akcję „Dar juniora dla seniora” - mówił ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Diecezjalnej Caritas.

Akcja ma charakter ekumeniczny - zaangażowane są w nią także organizacje charytatywne Kościołów prawosławnego i ewangelickiego. Kolejną akcją charytatywną są rozprowadzane Baranki wielkanocne. Sandomierska Caritas przygotowała 40 tys. baranków z białej czekolady. Dochód ze sprzedaży w jednej części będą mogły wykorzystać Parafialne Zespoły Caritas. Druga część zasili fundusz, z którego Caritas organizuje wakacyjny wypoczynek dla najuboższych dzieci.

- Zakup wielkanocnego baranka to nasze wsparcie dzieł prowadzonych przez Caritas. Dzięki pozyskanym środkom będziemy mogli zorganizować wakacyjny wypoczynek dla dzieci z rodzin ubogich. Jednym z uczynków wielkopostnych jest także modlitwa. Zachęcamy do pamięci podczas uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych o osobach ubogich i potrzebujących naszego duchowego wsparcia - dodał ks. B. Pitucha. Akcję możemy wesprzeć wysyłając sms na numer 72052 Z hasłem „Pomagam”. Jednym z uczynków wielkopostnych jest także modlitwa. Zachęcamy do pamięci podczas uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych o osobach ubogich i potrzebujących naszego duchowego wsparcia - dodał ks. B. Pitucha.

Caritas Diecezji Sandomierskiej zaprasza także do wzięcia Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności pod hasłem „Tak, Pomagam”, która odbędzie się od 29 do 30 marca 2019 roku. Celem zbiórki będzie pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych do przechowywania, takich jak: mąka, cukier, makaron, ryż, kasze, płatki kukurydziane, olej, konserwy, dżemy, przetwory warzywne i owocowe, herbata, kakao, słodycze, itp.

Żywność zebrana w czasie Zbiórki Żywności zostanie przeznaczona na przygotowanie żywnościowych paczek wielkanocnych dla najuboższych rodzin i osób samotnych z terenu Diecezji Sandomierskiej, które zwracają się z prośbą o pomoc do naszej Caritas. W zbiórce weźmie udział około 650 wolontariuszy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama