Nowy numer 42/2019 Archiwum

Najazd wikingów

- Wiking - krwiożerczy wojownik w hełmie z rogami? Nic bardziej mylnego. Wikingowie nie nosili takich nakryć głowy - wyjaśnia Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Niezwykle bogata mitologia wikińska pobudza wyobraźnię pisarzy i twórców filmowych. Bliższe jej poznanie będzie możliwe już 1 marca. Wówczas bowiem w MR w Stalowej Woli otwarta zostanie czasowa wystawa poświęcona wikingom, przygotowana we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Ośrodkiem Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich IAE PAN w Szczecinie.

- Opowiada ona nie tylko o samych wikingach, ale także o mieszkańcach takich krajów, jak Dania, Norwegia oraz Szwecja, z których owi budzący trwogę wojownicy się wywodzili. Opowiada o przybyszach docierających przed wiekami na ziemie dzisiejszej Polski bezpośrednio z Półwyspu Skandynawskiego - dodaje pani Magdalena.

Na wystawie będziemy mogli zobaczyć miecze, topory, groty włóczni, ale też ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny oraz różnorodne działania popularyzatorskie skierowane do odbiorców w różnym wieku, zainteresowanych tematem obecności wikingów i początkami państwa polskiego.

Wystawa, na którą zapraszają jej kuratorzy, czyli dr Michał Bogacki, dr hab. prof. PAN Andrzej Janowski i Tomasz Sawicki, będzie czynna od 1 marca do 5 maja br.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL