GN 42/2019 Archiwum

Obudzony laikat

Ks. Grzegorz Kasprzycki, misjonarz w Papui Nowej Gwinei, opowiada o wielkiej roli osób świeckich w misji Kościoła.

- Gdy jeszcze byłem klerykiem w sandomierskim seminarium, mówiono mi o wielkim znaczeniu osób świeckich i misji głoszenia Ewangelii. Jednak dopiero pobyt na misjach pozwolił mi doświadczyć wielkiej roli i olbrzymiego zaangażowania osób świeckich w posługę katechetyczną oraz w wiele różnych dzieł w ramach wspólnoty Kościoła. Bez świeckich ewangelistów i katechistów głoszenie Ewangelii nie mogłoby dotrzeć do wielu miejsc i serc moich parafian. Każdego dnia dziękuję Bogu za tych „wielkich pomocników Bożych spraw" – podkreśla ks. Grzegorz Kasprzycki, misjonarz w Papui-Nowej Gwinei

Jaki jest papuański laikat? - to pytanie zadajemy ks. Grzegorzowi.

- Jest młody i pełen chęci do działania. Trzeba pamiętać, że chrześcijaństwo obecne jest w Papui od niewiele ponad 100 lat, a są miejsca, gdzie dopiero od 50 lat głoszona jest Dobra Nowina o Jezusie. Dla wielu osób w Polsce może to być religijnym lub kulturalnym szokiem. Jednak to rzeczywistość, z którą jako misjonarze w Papui mamy do czynienia na co dzień - dodaje misjonarz.

Obudzony laikat   Spotkanie formacyjne Archiwum misjonarza - Rozmawiając z księżmi pracującymi w miejscach, gdzie laikat katolicki ma dopiero 50 lat, zauważam wiele zasadniczych różnic. Jedną z nich jest dojrzalsza wiara i człowieczeństwo. Co to oznacza w praktyce? Z powodu braku księży Kościół w Papui Nowej Gwinei opiera się mocno na laikacie. Moja parafia podzielona jest na 9 małych wspólnot z kaplicami. Każda ze wspólnot posiada strukturę opartą na kilku rodzinnych wspólnotach zwanych LKK (Likli Katolik Komuniti). Liderzy ze wszystkich LKK wraz z katechetą i liderami grup modlitewnych tworzą Radę Wspólnoty, która wybiera przewodniczącego wspólnoty. Na nim spoczywa odpowiedzialność zliczania wszystkich ofiar, opłacania katechety, prac materialnych i troski o kaplicę. Gdy nie ma proboszcza, to przewodniczący wspólnoty robi ogłoszenia parafialne. Wszyscy przewodniczący wspólnot tworzą Radę Parafialną, która wspiera proboszcza w prowadzeniu działalności pasterskiej. Każda z tych osób jest odpowiedzialna za konkretną działalność ewangelizacyjną - dodaje misjonarz.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama