Nowy numer 42/2019 Archiwum

Droga ku wspólnym celom

Odbyło się VI posiedzenie Komisji Głównej III Synodu Diecezji Sandomierskiej.

W budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu 9 lutego obradowała Komisja Główna III Synodu Diecezji Sandomierskiej. W spotkaniu uczestniczyli bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski razem z pozostałymi członkami komisji. Spotkanie poprowadził ks. Witold Płaza, Sekretarz Generalny Synodu.

Prace synodu znajdują się obecnie na etapie dyskusji nad tekstem Dokumentu Roboczego, który jest omawiany podczas posiedzeń dekanalnych zespołów synodalnych. Nadesłane przez nie uwagi były właśnie przedmiotem obrad komisji.

Bp Nitkiewicz poinformował na wstępie o spotkaniu z zespołem synodalnym dekanatu Stalowa Wola. Jego członkowie wyrazili potrzebę częstszego mówienia o synodzie podczas kazań i ogłoszeń na Mszy św. oraz na osobnych spotkaniach. Przyczyniłoby się to do zaangażowania w prace zgromadzenia większej liczby osób.

Ks. Waldemar Gałązka zauważył, że liczba otrzymanych uwag do Dokumentu Roboczego przewyższa kilkakrotnie postulaty, jakie napłynęły z parafii podczas II synodu w latach 1996-1999.

W trakcie obrad Komisji Głównej skupiono się na propozycjach dotyczących wiernych świeckich, duchowieństwa diecezjalnego, instytutów życia konsekrowanego oraz struktur diecezjalnych. Podkreślono między innymi rolę rad parafialnych, które nie tylko pomagają proboszczom w kierowaniu wspólnotą, ale zapewniają stabilizację w momentach kryzysowych, bez niepotrzebnego podsycania nastrojów.

Bp Krzysztof Nitkiewicz zauważył potrzebę lepszego informowania wiernych o pracach synodu. Okazją do tego mają być kolejne „Niedziele synodalne” przewidziane na 3 marca i 26 maja.

Następne posiedzenie Komisji Głównej zaplanowano dzień 6 kwietnia br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL