Nowy numer 3/2021 Archiwum

Morowe ferie

W Jarosławiu i Rzeszowie kolejni ochotnicy zgłosili się do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

Najbliższe 16 dni spędzą, ćwicząc na poligonie w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Propozycja skierowana jest przede wszystkim do uczniów starszych klas szkół średnich oraz studentów, pragnących zasilić szeregi podkarpackich „terytorialsów”.

- Sobota jest pierwszym dniem tzw. „szesnastki”. 16-dniowe szkolenie podstawowe prowadzone będzie w systemie ciągłym. Przeznaczone jest dla kandydatów, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową. Pierwszy dzień to przyjęcie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz dopełnienie wszystkich formalności ewidencyjnych. Zwykle w tym samym dniu ochotnicy poddawani są także testowi oceny sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” z wychowania fizycznego oraz badanie współczynnika budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów - informuje por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 PBOT.

Podczas szkolenia przyszli żołnierze WOT mają opanować zasady posługiwania się bronią, zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie taktyczne łączy wszystkie zdobyte umiejętności oraz wiedzę niezbędną żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych.

- Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia. W ostatnim dniu żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej odbędą egzamin końcowy. W tym czasie każdy „terytorials” wykona wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej pętli - wyjaśnia por. Witold Sura.

Podsumowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, którą przyszli „terytorialsi” złożą 24 lutego w Łańcucie. Nowo zaprzysiężeni żołnierze zostaną rozdysponowani do batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

WOT wciąż są w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy.

Obecnie w ich szeregach służbę pełni już ponad 17,5 tys. żołnierzy, w tym 14,5 tys. ochotników oraz 3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany na bieżący rok zakładają zwiększeniu liczebności WOT do 26 tys. mundurowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama