Ulżyć w cierpieniu

Prawie wszyscy z 54 pacjentów to osoby leżące, czasami poruszają się na wózku inwalidzkim, ale korzystają przy tym z pomocy personelu medycznego.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II 13 maja 1992 roku, w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra.

- Ma on na celu uwrażliwieniu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, pomaganiu chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych i popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu - uzasadnił papież ustanowienie tego dnia.

To przesłanie Jana Pawła II realizują w praktyce pracownicy Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Stalowej Woli-Rozwadowie.

- Przebywający tutaj chorzy nie mogą mieć więcej niż 40 punktów w skali Barthel. Skala ta bierze pod uwagę dziesięć czynności dnia codziennego, w tym między innymi spożywanie posiłków, poruszanie się, ubieranie, higienę osobistą czy też kontrolowanie czynności fizjologicznych. Ocenia się zdolność chorego do samodzielnego ich wykonywania. Zdecydowana większość pacjentów przebywających w naszym zakładzie nie ma więcej niż 20 punktów - mówi Małgorzata Stańczak, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Stalowej Woli-Rozwadowie.

Prawie wszyscy  z 54 pacjentów to osoby leżące, czasami poruszają się na wózku inwalidzkim, ale korzystają przy tym z pomocy pracowników zakładu. Niektórzy potrafią sami zjeść posiłek. Są to z reguły osoby w starsze, chociaż są wyjątki (najmłodsza ma 24 lata), przewlekle chore, najczęściej nieuleczalnie, głównie z dolegliwościami układu krążenia (wylewy, udary). Często są to też osoby z cukrzycą typu „B” i innymi schorzeniami.

Opiekę nad nimi sprawują przede wszystkim pielęgniarki i opiekunowie medyczni. W zakładzie pracują również lekarze konsultanci, rehabilitanci, terapeuci zajęciowi i psycholog. Duchową pomoc cierpiącym niosą także bracia kapucyni oraz postulanci z rozwadowskiego klasztoru. Nie zapominają o nich także uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 oraz miejscowej szkoły podstawowej.

5 lutego pacjentów Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego odwiedzi bp Edward Frankowski.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 10 lutego br.).
 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..