Kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. rozpoczęli formację przygotowawczą.
W siedzibie Kurii Diecezjalnej odbyło się 26 stycznia pierwsze spotkanie mężczyzn, którzy wyrazili gotowość podjęcia posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
W Diecezji Sandomierskiej wykonuje już swoją misję 60 szafarzy.
W tym roku do uczestnictwa w spotkaniach formacyjnych zgłosiło się 25 kandydatów wskazanych przez księży proboszczów z kilkunastu parafii naszej diecezji (Dwikozy, Kłyżów, Kurozwęki, Ostrowiec Świętokrzyski-Denków Raków, Raniżów, Rudnik-Stróża).
Niektórzy duchowni towarzyszyli swoim parafianom w pierwszym spotkaniu formacyjnym.
W słowie skierowanym do kandydatów bp Krzysztof Nitkiewicz zauważył, że kandydaci podjęli się szczególnego zadania dotyczącego w pierwszej kolejności chorych. – To jest posługa samemu Chrystusowi, który chce nieść w ten sposób umocnienie i pociechę osobom złożonym niemocą. Nie tylko w pierwsze piątki miesiąca, ale zawsze, gdy będzie to możliwe. Wasza przyszła posługa jest jednocześnie uczynkiem miłości wobec sióstr i braci doświadczonych cierpieniem. Pragnę za to podziękować wszystkim nadzwyczajnym szafarzom Komunii św. oraz kandydatom do tej posługi. Jestem jednocześnie wdzięczny waszym księżom proboszczom, bo pokazali, że mają wielkie serce dobrych pasterzy – mówił bp K. Nitkiewicz.
Przygotowanie do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. obejmuje kilka spotkań formacyjnych, podczas których kandydaci pogłębią swoją wiedzę z zakresu teologii Eucharystii, liturgiki i duchowości. Zapoznają się zasadami posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. oraz z pobożnością eucharystyczną i z kultem Najświętszego Sakramentu.
– Posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii św. wymaga szczególnego przygotowania, dlatego przed otrzymaniem upoważnienia kandydaci przejdą odpowiednią formację. W tym czasie będą pogłębiać najważniejsze zagadnienia teologiczno-liturgiczne. Spotkaniom będą towarzyszyły również ćwiczenia praktyczne. Przygotowanie będzie miało oczywiście charakter wprowadzający. Znaczenie tej posługi, jej wpływ na głębię wiary i jakość życia chrześcijańskiego czy na działalność apostolską w parafii można zrozumieć dopiero w dalszej systematycznej formacji na poziomie parafialnym i diecezjalnym – podkreślał ks. Dariusz Sidor, koordynator formacji.