Pierwsza w Polsce galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski, zostanie otwarta w Stalowej Woli - Rozwadowie.
Mieści się w byłym, zabytkowym budynku sądu, gdzie na początku XX wieku pracował ojciec malarza, także Alfons.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przejęło budynek w 2012 r. Pomysł na utworzenie w nim galerii poświęconej Karpińskiemu pojawił się w 2016 r., a dwa lata później ruszyły prace konserwatorskie i remontowe. Pieniądze na ten cel - 4,3 mln złotych - pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, pomógł też Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na poddaszu budynku, który powstał w 1905 roku, powstała galeria z pracownią artystyczną. Na piętrze - Centrum Edukacji Dziecięcej, na parterze zaś - punkt informacyjny, sklepik, szatnia i toalety. Jest też winda, dostępna również dla osób niepełnosprawnych.
- Poddasze gmachu podzielono na dwie części: jedna stanowi galerię dzieł Alfonsa Karpińskiego, a druga - pracownię artystyczną. W galerii można oglądać 91 prac artysty, z czego 76 ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i 15 z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu i zbiorów prywatnych Krzysztofa Musiała. Prace te obejmują bardzo szeroki zakres: od stanowiących część edukacji artystycznej szkiców, przez dział krakowskiej Młodej Polski, melancholijny Paryż, portrety kobiet, salon i martwe natury, aż po mroczny etap czasu spędzonego na froncie wojennym - wyjaśniła Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
W galerii, oprócz tradycyjnej ekspozycji, dzięki nowym technologiom można również wysłuchać wspomnień artysty. Urządzono także wnętrze pracowni Karpińskiego z oryginalną sztalugą i wszystkimi niezbędnymi narzędziami. Wydzielono też specjalną przestrzeń przeznaczoną na kino, gdzie będzie można oglądać krótkie filmy opowiadające o twórczości Karpińskiego.
Otwarcie galerii już w niedzielę 27 stycznia o godz. 18.