Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Nie bądźmy obojętni

Prognozy pogodowe przewidują na najbliższe dni duże mrozy. Reagujmy, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Każdy bezdomny może znaleźć miejsce w schroniskach prowadzonych przez diecezjalną Caritas.

W związku z nastaniem ujemnych temperatur i zimowych warunków atmosferycznych pojawia się zagrożenie dla osób bezdomnych i samotnych. Nie bądźmy obojętni reagujmy, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Każdy bezdomny może znaleźć miejsce w schroniskach prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.

- Dysponujemy dwoma domami dla osób bezdomnych. Schronisko dla bezdomnych kobiet w Rudniku nad Sanem zapewnia całodobowe schronienie oraz pomoc kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji losowej. Trafiają one tu nie tylko z diecezji sandomierskiej, ale także całego województwa podkarpackiego. W schronisku mają zapewnioną odzież, środki higieny, wyżywienie. Udzielana jest im również wszelka pomoc medyczna. Schronisko dla bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu na ul. Trześniowskiej, które dysponuje 45 miejscami dla osób bezdomnych. Na stałe w Schronisku znajduje się ok. 35 miejsc, w razie konieczności istnieje jednak możliwość dostawienia 15 łóżek. Bezdomni otrzymują tutaj nie tylko miejsce do schronienia, ale także wyżywienie oraz wszelką konieczną pomoc. Jesteśmy przygotowani do niesienia pomocy osobom, które znajdą się w trudnej sytuacji - zapewniał ks. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas.

Ostatnie dni, które przyniosły spadek temperatury poniżej zera sprawiły, że wiele osób bezdomnych szuka schronienia, by przetrwać zimne dni. Jednak wielu z nich nie ma odwagi lub nie wie o istnieniu schroniska.

- Diecezjalna Caritas zwraca się z apelem o zwrócenie szczególnej uwagi w mroźne dni na osoby bezdomne, ubogie i samotne. Spytajmy, czy mają zapewnione warunki, aby przetrwać okres zimowy, a szczególnie te dni, gdy temperatura spadła mocno poniżej zera. Takie osoby nie mogą być pozostawione same sobie. Zwróćmy uwagę na osoby nieznajome, a pozostające w miejscach publicznych, czy ich życiu nie zagraża długie pozostawanie na mroźnym powietrzu. Gdy widzimy taką sytuację, zawiadommy odpowiednie służby, aby pomóc tym, którzy szczególnie w tym czasie potrzebują naszej pomocy - mówi ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas.

Obecnie w Schronisku dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Trześniowskiej w Sandomierzu przebywa 40 mężczyzn, jednak dom przygotowany jest na przyjęcie każdej osoby potrzebującej.

- W momencie przyjęcia do schroniska osoba bezdomna ma zapewnione podstawowe warunki socjalno-bytowe, opiekę społeczną i lekarską oraz w razie potrzeby opiekę prawną. Warunki lokalowe schroniska są zbliżone do domowych. Dysponujemy pokojami kilkuosobowymi, kuchnią, jadalnią, świetlicą, kaplicą, łazienkami, natryskami i toaletami. Oferujemy dla naszych podopiecznych wyżywienie, środki higieny osobistej, konieczne leki i medykamenty - dodaje ks. B. Pitucha.

Służby mundurowe jak co roku, monitorują i sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni, ale funkcjonariusze podkreślają, że ważna jest nasza wrażliwość i zaangażowanie w informowaniu o zauważeniu osób bezdomnych, bezradnych, samotnych i potrzebujących pomocy.

Numery alarmowe to: 112 lub 997 lub 986

Adresy schronisk dla bezdomnych:

Schronisko dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem

ul. Rzeszowska 35

37-420 Rudnik nad Sanem

(+48) 15 649-21-86

Placówka otwarta całą dobę.

Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu

ul. Trześniowska 13

27-600 Sandomierz

Tel. (+48) 15 644-55-85

Tel. Kom. 607 270 035

Email: schroniskodbm@caritas.pl

Placówka czynna całą dobę.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy